W olsztyńskim zamku trwa dwudniowe (27-28.03) spotkanie Grupy Sterującej ENCORE, czyli Konferencji Regionów Europy ds. środowiska. Warmia i Mazury jako pierwszy region w Polsce przystąpiły do tej sieci europejskich regionów.
ENCORE jest polityczną platformą i forum ministrów środowiska i innych politycznych liderów regionów Europy, odpowiedzialnych za zagadnienia środowiska i zrównoważonego rozwoju. Działa na dwóch poziomach: Konferencji i Grup Sterujących. Konferencja jest szczytem politycznym organizowanym co dwa lata, adresowanym do ministrów środowiska i innych politycznych liderów regionów Europy odpowiedzialnych za zagadnienia środowiska. Grupa Sterująca spotyka się dwa razy w roku, a jej członkowie działają w imieniu swoich regionów, zgodnie z instrukcjami swoich ministrów. Grupa składa się z regionów, które dobrowolnie angażują się w bieżące obowiązki ENCORE. Grupa Sterująca dąży do posiadania jednego regionu członkowskiego w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej. Region reprezentowany w Grupie Sterującej powinien informować i składać raporty innym regionom swojego kraju o działaniach i decyzjach ENCORE.
-
Jako region Warmii i Mazur zgłosiliśmy akces do sieci ENCORE, czyli regionów współpracujących na rzecz środowiska - powiedział nam Jarosław Słoma, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, uczestnik spotkania. -
Konferencja jest dla nas oczywistym kierunkiem działania, bo jako Warmia i Mazury szczycimy się potencjałem środowiskowym. Jesteśmy częścią „zielonych płuc Polski”, czyli mamy dobro przejęte po poprzednikach, które musimy w stanie niepogorszonym, a najlepiej polepszonym, przekazać następnym pokoleniom. Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego w lutym br. podjął uchwałę o przystąpieniu do sieci ENCORE. Jesteśmy pierwszym polskim regionem w sieci. „Olsztyńska” Grupa Sterująca przygotowuje materiały na najważniejsze spotkanie sieci ENCORE - Konferencję, która latem odbędzie się w hiszpańskiej Saragossie.
-
Takie konferencje dają okazję do wspólnego formułowania postulatów, oceny dotychczasowej polityki Unii Europejskiej i pozwalają na wspólne, skuteczne forsowanie rozwiązań dla całej Unii Europejskiej - dodaje Jarosław Słoma.
- Dla Komisji Europejskiej ta sieć jest partnerem w sprawach środowiskowych.>Warmia i Mazury, jako region, jest również członkiem sieci NIBOR, czyli regionów peryferyjnych Unii Europejskiej.
-
Staramy się przez udział w tych gremiach nasze problemy nagłośnić - uzasadnia aktywność samorządu województwa na arenie międzynarodowej Jarosław Słoma. -
Wspólnota problemów środowiskowych, czy peryferyjnie położonych regionów, skłania nas do tego, by być w tych gremiach. Będziemy lepiej słyszalni, będziemy mieli wpływ na strategiczne decyzje Komisji Europejskiej, a ponieważ nie wiążą się z tym jakieś konkretne opłaty, tym bardziej warto być w tych gremiach. Dlatego jesteśmy pionierami w Polsce.W olsztyńskim spotkaniu Grupy Sterującej uczestniczą reprezentanci regionów ze Szwecji, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Finlandii, Włoch i Rumunii.
Z D J Ę C I A