BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza już jutro (11.06) na dwa wydarzenia. W holu galerii, o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy autorstwa Ewy Letki pod nazwą „Zaczarowany ołówek”. Następnie zaś, w sali głównej (o godz. 17.30), będzie miał miejsce finisaż eksponowanych obecnie w BWA wystaw „Uwięzione w wyobrażeniu” Anny Bujak i „W słoneczne popołudnie” Janusza Połoma.
Ewa Letki jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (Wydział Pedagogiki i Wychowania Artystycznego, dyplom w 2003 roku). Studiowała także w Olsztyńskiej Szkole Wyższej (specjalizacja z oligofrenopedagogiki) oraz w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, gdzie kształciła się w kierunku arteterapii. Jest stypendystką Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2009) i Prezydenta Miasta Olsztyna (2011, 2013).
W swojej twórczości artystycznej łączy ze sobą techniki malarskie z kolażem. Zajmuje się także rysunkiem i grafiką, wyszywa obrazy metodą patchworkową oraz tworzy lalki na szydełku. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, jest autorką kilku wystaw indywidualnych.
Autorka o wystawie:
Prezentowane na wystawie prace to zbiór ilustracji do bajek, wykonanych techniką collage. W moich pracach występują przede wszystkim zwierzęta. Jest to jeden z moich ulubionych tematów. Tytuł wystawy „Zaczarowany ołówek” nawiązuje do jednej z moich ulubionych bajek. A poza tym, rysując - również czaruję. Finisażowi wystaw „Uwięzione w wyobrażeniu” Anny Bujak oraz „W słoneczne popołudnie” Janusza Połoma towarzyszyła będzie prezentacja katalogu Anny Bujak. Uroczyste zakończenie ekspozycji dopełni komentarz dr. Dariusza Liszewskiego - „Człowiek wobec zwierząt - banalność zła”.
Zapraszamy!
******
Dr Dariusz Liszewski - adiunkt w Zakładzie Etyki, Bioetyki i Filozofii Przyrody w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; Dydaktyka: Filozofia, Bioetyka, Bioetyka i prawo, Praktyczna filozofia przyrody; współpracuje z pismem Dzikie życie.