W Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbył się wczoraj (8.06) wernisaż wystawy plakatów oraz ilustracji do książki „Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach” Rafała Olbińskiego zatytułowanej „Sztuka metafory” zorganizowanej przez Wydział Sztuki UWM, BWA Galerię Sztuki w Olsztynie, Wydział Nauk Ekonomicznych UWM oraz Centrum Innowacji i Transferu Technologii.
Rafał Olbiński urodził się w Kielcach. W 1969 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie dał się poznać jako znakomity ilustrator i malarz. Od 1985 r. wykłada na wpływowej Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Jorku. Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach czasopism Newsweek, Time, Business Week, New York Times, New Yorker, Der Spiegel.
Jest twórcą licznych plakatów dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera). W 2002 r. udanie zadebiutował w roli twórcy scenografii operowej do przedstawienia Don Giovanniego w Filadelfii. W roku 2003 został Honorowym Obywatelem swojego rodzinnego miasta - Kielc.
W 2012 r. został odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Oficerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej.
Twórczość Rafała Olbińskiego znalazła uznanie w kraju i zagranicą, czego wyrazem jest ponad 150 nagród jakie artysta otrzymał do tej pory. W 1994 r. zdobył w Paryżu międzynarodowego Oskara za Najbardziej Znaczący, Niezapomniany Plakat Świata Prix Savignac. W 1995 r. jego projekt został wybrany na plakat Nowy Jork stolicą świata przez jury pod przewodnictwem burmistrza Rudolfa Giulianiego.
Obrazy Olbińskiego znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej (Biblioteka Kongresu, Carnegie Foundation, Republic New York Corporation, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i japońskiej Toyamie) a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Australii oraz Polsce.
Zaprezentowane na ekspozycji prace pochodzą z kolekcji prywatnych. Znajdziemy wśród nich m.in. plakaty do sztuk wystawianych w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Wystawę można oglądać od 9 do 12 czerwca 2015 r., w godzinach 10.00-18.00.
Z D J Ę C I A
F I L M Y