Powiatowy Szpital im. Jana Mikulicza w Biskupcu po raz kolejny otrzymał certyfikat projektu „Szpital bez bólu”. Poza nim w województwie warmińsko-mazurskim jeszcze tylko Ełk może się poszczycić taką renomą i jeden oddział szpitala w Elblągu.
Projekt został zainicjowany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu, które do jego realizacji zaprosiło Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne. Zgodnie z ideą programu certyfikat mogą otrzymać placówki, które spełniają szereg kryteriów i przyczyniają się do podniesienia jakości uśmierzania bólu pooperacyjnego.
Certyfikat ma ważność przez 3 lata. Szpital w Biskupcu po raz pierwszy otrzymał go w 2011 roku.
-
Ból niejedno ma imię, nie każdy da się kontrolować. Nie ma też przepisów dotyczących monitorowania bólu, jego natężenia... - opowiada dr Patryk Diaków, anestezjolog z biskupieckiego szpitala. -
To, że ponownie otrzymaliśmy certyfikat, jest potwierdzeniem wyższej niż standardowa jakości leczenia bez bólu. Nasi pacjenci przed zabiegiem dowiadują się, że ból może wystąpić i tego, jak będzie leczony. Prowadzimy monitoring po operacji przynajmniej 4 razy na dobę. Cały personel podnosi swoją wiedzę na temat uśmierzania bólu, ja sam rozpocząłem dodatkowe studia podyplomowe z leczenia bólu. Myślę, że w Biskupcu takie podejście jest już normą. Większa wiedza to większa skuteczność. To z kolei przysparza nam profitów w sensie humanistycznym, że dobrze leczymy ludzi.
Z sukcesu biskupieckiego szpitala cieszy się starosta olsztyński Małgorzata Chyziak.
-
Otrzymany certyfikat jest ważną informacją dla pacjenta, że w tej placówce może liczyć na wysoką jakość usług medycznych i wielki profesjonalizm całej załogi szpitala. Bo do zdobycia certyfikatu potrzebny jest wysiłek zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek. Dziękuję im za tę pracę i zaangażowanie na rzecz mieszkańców powiatu - mówi starosta.
Szacuje się, że ból pooperacyjny jest niewłaściwie uśmierzany u ponad połowy pacjentów. Przyczyny są złożone - są to problemy organizacyjne, niewystarczająca wiedza o uśmierzaniu bólu, przyzwyczajenie personelu medycznego, dostępność leków, czy też ich cena. Tymczasem właściwe uśmierzanie bólu po zabiegach wpływa na zmniejszenie częstości wystąpienia przetrwałego bólu pooperacyjnego, który stanowi poważny problem ekonomiczny i społeczny.
Certyfikat „Szpital bez bólu” to już drugi w niedługim czasie sukces placówki w Biskupcu, która w kwietniu zdobyła 3 miejsce wśród najlepszych szpitali powiatowych w Polsce, w ramach projektu „Portrety szpitali - mapy możliwości”.
Z D J Ę C I A