W Centrum Polsko-Francuskim w Olsztynie otwarto wczoraj (3.06) wystawę fotografii Anny Nasiłowskiej - „Głód wrażeń”. Autorka ekspozycji prezentuje na niej zbiór fotografii z podróży do swych ulubionych destynacji.
Po wprowadzeniu do spotkania, którego dokonał Kazimierz Brakoniecki, dyrektor centrum, głos zabrała autorka fotografii. Opowiadała jak zaczęła się jej przygoda z fotografią oraz o tym, jak została odkryta jako fotograf, ponieważ sama zapewne nie odważyłaby się pokazać od tej strony. Wspominała też o swoich inspiracjach, pomysłach i wystawach.
Artystka oprowadziła również gości wernisażu po prezentowanej ekspozycji. Wyjawiła, gdzie powstały zdjęcia i co przedstawiają. Są to fotografie inne od tych, które wystawiała dotychczas - z reporterskim zacięciem, powstawały w trakcie podróży w miejscach, które autorka szczególnie lubi. W niektórych z nich była kilkakrotnie, ale są też takie, które odwiedziła tylko raz. Eksponowane zdjęcia to wynik pewnego spotkania sytuacji, odpowiedniego światła i wrażliwości osoby, która uchwyci to, co dla wielu będzie niezauważalne.
******
Anna Nasiłowska - poetka, prozaik, krytyk literacki, profesor zwyczajny. Od 1982 roku związana z Instytutem Badań Literackich PAN w Warszawie. W latach 1990-91 przebywała we Francji. Autorka kilku zarysów historii literatury polskiej, haseł i opracowań encyklopedycznych. Opracowała wybór pism Stefanii Zahorskiej, najinteligentniejszej, a niesłusznie zapomnianej publicystki emigracji londyńskiej.
Debiutowała jako poetka w 1977 roku, ale tomik wierszy „Żywioły. Wiersze i prozy poetyckie” opublikowała dopiero w 2014. Autorka trzech biografii: „Jean-Paul Sartre i Simone de Beauvoir”, „Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czyli Lilka Kossak”, „Agent wolności i druga Japonia” (o polskich Japończykach Ryochu i Yoshiho Umedach). Autorka książek prozatorskich, m.in.: „Miasta”, „Księga początku”, „Czteroletnia filozofka”, „Historie miłosne”, „Konik, szabelka”.
Fotografuje od lat, jej pasją jest relacja tekstu i obrazu, czego dowodem jest album „Wielka ciekawość” (tekst do fotografii Elżbiety Lempp) oraz książka „Wielka wymiana widoków”.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :