www.michalbajor.pl (Fot. Piotr Bujnowicz)
Już piętnastą, jubileuszową płytę pt. „Inna bajka” będzie promował Michał Bajor na koncercie w filharmonii olsztyńskiej w niedzielę (30.03) o godz. 19. Na płycie są utwory różnych autorów, w tym kompozycja „Dla duszy gram” samego artysty.
Michał Bajor, rocznik 1957, od najmłodszych lat mieszkał w Opolu, dorastając w atmosferze festiwali i teatru. Jego ojciec był aktorem w teatrze lalek, gdzie kilkuletni Michał zagrał swą pierwszą rolę (wilka) w „Czerwonym Kapturku”.
Jako trzynastolatek zadebiutował w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, trzy lata później jako laureat Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze został zaproszony na festiwal do Sopotu.
Marzył jednak o zawodzie aktora, dlatego studiował na warszawskiej PWST i jeszcze jako student zagrał głośną rolę w sztuce „Equus” Schaffera. Potem występował w filmach Kieślowskiego, Sass, Bajona, Falka i innych.
Jego najbardziej znane role to „Limuzyna Daimler-Benz” (gdzie grał ze swoim bratem Piotrem). „Medium”, „Ucieczka z kina Wolność” i ostatnio - kreacja Nerona w „Quo vadis” Kawalerowicza.
Ciągnęła go jednak estrada, a w 1987 roku nagrał swą pierwszą płytę „Michał Bajor Live”, na której znalazły się tak znane utwory jak „Ogrzej mnie” i „Walc na tysiąc pas” - ten drugi autorstwa Jacquesa Brela.
Potem śpiewał na różnych estradach kraju i świata, w tym w Essen, Los Angeles czy Madrytu. Owocem tych wojaży była anglojęzyczna płyta „Kings & Queens”.
W 1993 roku wydał w kraju nową płytę i zaczął przygotowania do premiery spektaklu „Bajor w Buffo” w reżyserii Janusza Józefowicza. Spektakl staje się wydarzeniem kulturalnym i wielkim sukcesem artysty.
Czy takim sukcesem okaże się najnowsza płyta „Z innej bajki”? - przekonamy się wkrótce. Z pewnością wielbicieli talentu Bajora nie trzeba o tym przekonywać.