Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2007/2008 r. 1 października br. zostanie nadany tytuł doktora honoris causa prof. dr. hab. Wojciechowi Wrzesińskiemu za wkład w rozwój nauki polskiej, szczególnie w rozwój humanistyki olsztyńskiej oraz współpracę z Wydziałem Humanistycznym UWM w Olsztynie.
Promotorem wniosku o nadanie doktoratu honoris causa jest prof. dr hab. Stanisław Achremczyk (godz. 12.00, aula Centrum Konferencyjnego przy ul. Dybowskiego)
Prof. W. Wrzesiński przyznaje, że jego ojczyzną z urodzenia są Kujawy, z wyboru Wrocław i Śląsk, ale z wyboru serca Olsztyn. Z Olsztynem związał się od 1953 roku będąc studentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na stałe zjechał do naszego miasta w 1955 roku z nakazem pracy w Archiwum Wojewódzkim. W Olsztynie nie tylko ocalił od zniszczenia akta najnowszej historii, ale był u początków ruchu regionalnego. Wspierał starania o utworzenie kwartalnika Komunikaty Mazursko-Warmińskie, organizował Ośrodek Badań Naukowych, działał w SSK Pojezierze, wykładał historię najnowszą dla studentów Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Gdy wyjechał do Wrocławia nie zapomniał o kształceniu kadry humanistycznej dla Olsztyna, promował olsztyniaków życzliwie odnosząc się do ich wniosków złożonych w Centralnej Komisji do Spraw Tytułu i Stopni Naukowych. Wspierał ideę utworzenia w Olsztynie uniwersytetu, podczas obrad senatu Uniwersytetu Wrocławskiego poparł wniosek dotyczący organizowania w Olsztynie uniwersytetu.
Rozwój olsztyńskiej humanistyki zawsze stanowił troskę profesora. Z perspektywy 50 lat humanistyka olsztyńska w znacznym stopniu dzięki Wrzesińskiemu umacniała się instytucjonalnie, naukowo, kadrowo, wykazując dojrzałość badawczą i organizatorską. Wyrazem tej dojrzałości stało się przyznanie naukom pedagogicznym UWM prawa do nadawania stopnia doktora habilitowanego i Wydziałowi Humanistycznemu przyznanie podobnych uprawnień z zakresu historii. Niemała to zasługa profesora Wrzesińskiego, który ostatni olsztyński wniosek z życzliwością recenzował. Po jego opinii Centralna Komisja Kwalifikacyjna wydała korzystny dla humanistyki olsztyńskiej werdykt.
W dowód pięćdziesięcioletnich związków z Olsztynem, pracy naukowej Rada Miasta Olsztyna przyznała mu honorowe obywatelstwo.