Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
19:06 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Finanse, gospodarka
red. | 2008-03-26 23:20 | Rozmiar tekstu: A A A

RPP znowu podwyższyła stopy

Olsztyn24

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o 25 pb do 5,75 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej - podał Narodowy Bank Polski.

Od 27 marca stopa referencyjna wyniesie 5,75%, natomiast stopa redyskonta weksli - 6,0%, stopa lombardowa - 7,25%, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków - 4,25%.

Dziewięciu z jedenastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekiwało podwyżki stóp procentowych podczas marcowego posiedzenia RPP. Według pozostałej dwójki miała ona nastąpić dopiero w kwietniu.

RPP podwyższała stopy procentowe o 25 pb w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie 2007 roku oraz w styczniu i lutym 2008 roku.
R E K L A M A
******

Przeczytaj uzasadnienie decyzji RPP:

Gospodarka Polski znajduje się nadal w okresie silnego wzrostu obejmującego wszystkie jej sektory. Dane o rachunkach narodowych za IV kw. 2007 r. oraz dane makroekonomiczne za pierwsze dwa miesiące 2008 r. wskazują, że utrzymuje się wysokie tempo wzrostu gospodarczego, co jest zgodne z oczekiwaniami z lutowego Raportu o inflacji. W strefie euro oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego są obniżane. Jednocześnie nasilają się sygnały o znaczącym obniżeniu aktywności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Utrzymuje się niepewność co do przyszłego wzrostu gospodarki światowej i jego wpływu na gospodarkę polską.

W lutym roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w Polsce wyniosło 4,2% (wobec zrewidowanych w dół 4,0% w styczniu), pozostając powyżej celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5%, a także powyżej górnej granicy odchyleń od celu, określonej na poziomie 3,5%. Czynnikiem, który spowodował wzrost inflacji był dalszy wzrost cen usług związanych z użytkowaniem mieszkania oraz nośników energii. Do utrzymania podwyższonej inflacji w ujęciu rocznym w dużym stopniu przyczyniła się nadal wysoka roczna dynamika cen żywności i paliw. Rada podtrzymuje ocenę, że w najbliższym okresie inflacja pozostanie powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, do czego w znacznym stopniu przyczyni się istotny wzrost cen kontrolowanych.

W ocenie Rady, najnowsze dane makroekonomiczne sygnalizują, że w I poł. 2008 r. tempo wzrostu gospodarczego będzie najprawdopodobniej nadal wyższe od tempa wzrostu potencjalnego PKB. Ostatnie informacje o sytuacji na rynku pracy wskazują na utrzymanie się bardzo wysokiej dynamiki zatrudnienia i wynagrodzeń oraz kształtowanie się niekorzystnej relacji między wzrostem wynagrodzeń i wydajności pracy. Prawdopodobne jest utrzymanie się presji płacowej i w konsekwencji presji inflacyjnej. Podwyższona inflacja w nadchodzących miesiącach będzie wynikała w dużej części ze wzrostu cen kontrolowanych, a może być także spowodowana obejmującym gospodarkę światową i oddziałującym na polski rynek procesem wzrostu cen żywności i paliw. Rodzi to ryzyko utrzymania się oczekiwań inflacyjnych na wysokim poziomie, a w konsekwencji ryzyko wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy.

W średnim okresie presja inflacyjna może być ograniczana przez nadal dobrą sytuację finansową przedsiębiorstw oraz wysoką dynamikę inwestycji oddziałującą w kierunku wzrostu wydajności. Ograniczaniu tej presji mogą także sprzyjać procesy globalizacji i towarzyszący im wzrost konkurencji na rynku dóbr i usług podlegających wymianie międzynarodowej, przy relatywnie stabilnym kursie złotego. Do ograniczenia presji inflacyjnej może się także przyczynić spowolnienie wzrostu w gospodarce światowej. W kierunku obniżenia inflacji powinny również oddziaływać dokonane dotychczas podwyżki stóp procentowych NBP. Rada uznała jednak, że siła oddziaływania tych czynników może okazać się niewystarczająca do powrotu inflacji do celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej.

Biorąc powyższe czynniki pod uwagę, Rada oceniła prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie powyżej celu inflacyjnego za wyższe niż prawdopodobieństwo, że inflacja będzie niższa od celu i podjęła decyzję o podwyższeniu stóp procentowych NBP. Rada będzie dążyć do tego, aby w średnim okresie inflacja obniżyła się do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym.

Rada będzie bacznie obserwować dynamikę i strukturę wzrostu popytu krajowego, relację pomiędzy tempem wzrostu wynagrodzeń i wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw oraz wzrost płac w sektorze finansów publicznych, stopień ekspansywności polityki fiskalnej, poziom kursu złotego, kształtowanie się bilansu obrotów bieżących oraz oddziaływanie procesów globalizacyjnych na gospodarkę, w tym na ceny żywności. Rada będzie również analizować zmiany w otoczeniu polskiej gospodarki i ich wpływ na perspektywy wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce.


REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.