Sołtys i Rada Sołecka wsi Redykajny zorganizowali w czwartek (21.05) akcję nasadzenia drzewkami, krzewami i krzewinkami parku wiejskiego. Dzięki wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie przybyło w nim ponad 50 roślin.
Park we wsi Redykajny jeszcze dwa lata temu był zaniedbanym mokradłem zarośniętym chwastami. Gmina Dywity postanowiła jednak zmienić jego oblicze. Dzięki pieniądzom z budżetu gminy i środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich podmokły teren przeszedł metamorfozę - wykonano niwelację terenu, posiano trawę, zamontowano ławeczki i śmietniki, nasadzone zostały też pierwsze drzewka. Dzięki aktywnej pracy sołtysa Stefana Maleszki i nowej Radzie Sołeckiej park ciągle się rozwija i rozbudowuje.
- W ciągu ostatnich miesięcy zostały już przeprowadzone takie prace, jak pogłębienie rowu melioracyjnego oraz oczka wodnego w parku, a w ubiegłym tygodniu nad strumykiem zbudowana została drewniana kładka - mówi Karolina Rogalla z Rady Sołeckiej.
Po pogłębieniu rowu udało się uzyskać torf wysokiej jakości, który został wykorzystany jako nawóz pod drzewa i krzewy.
Nasadzenia ponad 50 drzewek, krzewów i krzewinek to kolejny akt zagospodarowania przyjaznego miejsca dla mieszkańców. W czwartek (21.05) sołtys i dwóch członków Rady Sołeckiej (Karolina Rogalla i Leszek Rzędkowski) zorganizowali akcję nasadzania, do której zaproszeni zostali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie (w małej wsi Redykajny nie ma szkoły). Jabłonie rajskie, bzy, kalinę, jaśmin czy dereń jadalny sadziło w sumie około 30 uczniów klas II, IV, V i VI wraz z wychowawcami (rośliny zakupiono z budżetu sołeckiego).
- Praca była przyjemna, bo odbywała się na świeżym powietrzu - mówili uczniowie z SP w Bukwałdzie.
To jednak nie koniec upiększania parku we wsi Redykajny. Aktywni mieszkańcy wsi jako nieformalna grupa samopomocowa (Karolina Rogalla, Stefan Maleszka i Leszek Rzędkowski) wzięli udział w konkursie na najlepszy projekt w ramach Programu Mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie.
- Wśród 346 wniosków składanych z całego województwa udało nam się wygrać i uzyskać dotację 3 tys. zł na realizację naszego projektu „Zróbmy to razem”, który ma na celu integrację mieszkańców i społeczności lokalnej przy okazji prac zagospodarowania parku - wyjaśnia Karolina Rogalla. -
Z pracami ruszamy już pod koniec maja. Chcemy stworzyć kąciki przyrodniczo-tematyczne w parku między innymi łąkę kwietną, hotele dla owadów, ścieżkę sensoryczną, kąciki z instrumentami wykonanymi z bambusa. Do pomocy jako wolontariuszy zaprosiliśmy Wielopoziomową Drużynę Harcerską Antidotum z Dywit.
Z D J Ę C I A