Pochodzący z Ełku Michał Olszewski - pisarz, dziennikarz, publicysta, został wyróżniony WAWRZYNEM - Literacką Nagrodą Warmii i Mazur za 2014 rok. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się dzisiaj (20.05) w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Wawrzyn - Literacka Nagroda Warmii i Mazur została przyznana już po raz jedenasty. Laureatem nagrody został Michał Olszewski, wyróżniony za książkę „Najlepsze buty na świecie”. Nagrodę Czytelników otrzymał Mariusz Sieniewicz za książkę „Walizki hipochondryka”.
Wawrzyn - Literacka Nagroda Warmii i Mazur to wyróżnienie przyznawane autorom lub wydawcom książek wyróżniających się pod względem artystycznym, poznawczym i edytorskim. Suwerenna decyzja o przyznaniu Wawrzynu należy do Kapituły powołanej z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Podstawą rozpatrzenia przez Kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy. Nominowane książki prezentowane były w mediach, a czytelnicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, „Gazety Olsztyńskiej”, słuchacze Radia Olsztyn i widzowie olsztyńskiego Oddziału Telewizji Polskiej w głosowaniu internetowym przyznali Nagrodę Czytelników.
8 kwietnia 2015 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbyło się spotkanie Kapituły, na którym nominowano książki do tegorocznej edycji Wawrzynu. W 2015 r. nominacje do XI edycji nagrody WAWRZYN - Literacka Nagroda Warmii i Mazur za 2014 r. otrzymały książki:
» „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego, Wydawnictwo W.A.B.
» „Najlepsze buty na świecie” Michała Olszewskiego, Wydawnictwo Czarne
» „Walizki hipochondryka” Mariusza Sieniewicza, SIW Znak
» „Serwus chrabąszcze” Joanny Wańkowskiej-Sobiesiak, Wydawnictwo „Littera”
» „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka, Wydawnictwo „Świat Książki”
18 maja 2015 r. w WBP w Olsztynie odbyło się kolejne posiedzenie Kapituły Nagrody, podczas którego wyłoniono laureata - Michała Olszewskiego, autora książki „Najlepsze buty na świecie”. Kapituła przyznała również Wyróżnienie Honorowe za szczególne wartości edytorskie i poznawcze. Otrzymali je: Jerzy Marek Łapo i Oficyna Wydawnicza „Retman” za książkę „Czarci Ostrów. Wielki zbiór podań ludowych z Mazur.”
Czytelnicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, „Gazety Olsztyńskiej”, słuchacze Radia Olsztyn, widzowie TVP Olsztyn wybrali laureata „Wawrzynu - Nagrody Czytelników”, głosując na stronach internetowych ww. instytucji. Największą liczbę głosów otrzymała książka „Walizki hipochondryka” Mariusza Sieniewicza.
Laureaci poprzednich edycji WAWRZYNU - Literackiej Nagrody Warmii i Mazur
» 2013 - „Zew oceanu. 312 dni samotnego rejsu dookoła świata” - Tomasz Cichocki - Wydawnictwo Carta Blanca
» 2012 - „Wujek Ziuniek. Na długie zimowe wieczory” - Zbigniew Waszkielewicz - Wydawnictwo Novae Res
» 2011 - „Teoria ruchów Vorbla” - Tomasz Białkowski - Wydawnictwo JanKa
» 2010 - „Miasto szklanych słoni” - Mariusz Sieniewicz - Wydawnictwo Znak
» 2009 - „Fabryka frajerów” Krzysztof Beśka - Wydawnictwo Nowy Świat
» 2008 - „Historie bliskoznaczne” Kazimierz Brakoniecki - Wydawnictwo Nowy Świat
» 2007 - „Excentrycy” - Włodzimierz Kowalewski - Wydawnictwo W.A.B.
» 2006 - „Dziewczyna z ganku” - Kazimierz Orłoś - Wydawnictwo Literackie
» 2005 - „Znikanie” Erwin Kruk - Mazurskie Towarzystwo Ewangelickie
» 2004 - „Architektura i urbanistyka Olsztyna 1353-1953 od założenia miasta po odbudowę ze zniszczeń wojennych” - Andrzej Rzempołuch - Urząd Miasta: Wydawnictwo Remix
W skład Kapituły Wawrzynu wchodzą: Marek Barański, Sławomir Fafiński, Jarosław Kowalski, Andrzej Marcinkiewicz, Wojciech Ogrodziński, Małgorzata Sieniewicz, Joanna Wilengowska.
Uroczystość wręczenia Wawrzynu była też okazją do uhonorowania wyróżniających się bibliotek i bibliotekarzy z Warmii i Mazur. Najlepsze biblioteki publiczne w województwie warmińsko-mazurskim wyróżnione zostały tytułem Bibliotheca Bona 2014.
Wyróżnienie to przyznawane jest od 2009 r. placówkom wyjątkowym, aktywnym w zaspokajaniu potrzeb środowiska lokalnego, wyróżniającym się inicjatywnością, a przede wszystkim doskonałą współpracą na linii biblioteka-organizator. Corocznie tytułem ustanowionym przez WBP w Olsztynie wyróżniane są biblioteki w trzech kategoriach: bibliotek miejskich, miejsko-gminnych i wiejskich.
Tytuł Bibliotheca Bona 2014 otrzymały:
» w kategorii bibliotek miejskich - Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie
» w kategorii bibliotek miejsko-gminnych - Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu
» w kategorii bibliotek wiejskich - Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach
Doroczną nagrodą Dyrektora WBP dla bibliotekarza roku 2014 otrzymała Anna Michalkiewicz, za wzorcowe koordynowanie prac związanych z budowaniem kolekcji zasobów WBP i wysoką efektywność działań związanych z wprowadzaniem zasobów WBP do nowego przyjaznego użytkownikom programu bibliotecznego.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :