W najbliższy piątek (28.03) w siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Olsztynie odbędzie się uroczystość wręczenia nagród finalistom etapu wojewódzkiego ósmej edycji ogólnopolskiego konkursu „Wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych”. Wcześniej kilkudziesięciu młodych pracowników - praktykantów z terenu województwa będzie rozwiązywać test sprawdzający wiedzę z zakresu: prawa pracy, technicznego bezpieczeństwa pracy, ergonomii, psychologii pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz zasad udzielania pierwszej pomocy, a następnie odpowiadać na pytania komisji konkursowej.
-
O tym jak potrzebna jest wiedza nt. zagrożeń występujących w środowisku pracy świadczą najlepiej okoliczności wypadku przy pracy, do którego doszło w 2006 roku w warsztacie samochodowym w Lidzbarku Warmińskim - mówi Jacek Żerański, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie. - Podczas „zabawy” jeden z zatrudnionych tam i pozbawionych odpowiedniego nadzoru praktykantów przypadkowo oblał się benzyną. Rozbawieni tym koledzy, nieświadomi zagrożenia, dla żartu wyciągnęli zapalniczki - w efekcie szarpaniny doszło do zapalenia się ubrania na 17-latku, co skończyło się poważnymi poparzeniami i pobytem w szpitalu.
Konkurs to wspólna inicjatywa Państwowej Inspekcji Pracy i Związku Rzemiosła Polskiego, której celem jest upowszechnienie wśród pracowników młodocianych wiedzy dotyczącej ich praw i obowiązków oraz zagrożeń wypadkowych i chorobowych, które mogą wystąpić w ich miejscu pracy.
Konkurs przebiega w dwóch etapach: regionalnym i ogólnokrajowym. Organizatorami konkursu na etapie regionalnym są: Warmińsko-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Olsztynie oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie, przy współpracy Kuratorium Oświaty. Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc na szczeblu województwa będą w maju tego roku uczestniczyli w etapie ogólnopolskim konkursu, którego organizatorami są Główny Inspektorat Pracy, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują okolicznościowe dyplomy i upominki, a zwycięzca i finaliści otrzymują ponadto bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe (w ubiegłych latach były odtwarzacze MP4, rowery górskie, aparaty fotograficzne czy sprzęt audio) i wyróżnienia ufundowane i przygotowane przez organizatorów konkursu.
W poprzednich edycjach uczniowie z naszego regionu, z zakładów rzemieślniczych w Lubawie, zajmowali czołowe (I i III) miejsca w finale ogólnopolskim konkursu.