Przez cały rok szkolny ciężko pracowali, zdobywając wiedzę o historii i kulturze Warmii i Mazur. Dziś (15.05) uroczyście zaprezentowali efekty swojej pracy całej szkolnej społeczności. Mowa o uczniach II klas gimnazjum w Zespole Placówek Edukacyjnych i ich projekcie „Śladami przeszłości”, koordynowanym przez polonistkę Ewę Rożek.
- Uczniowie wykonali samodzielnie wiele pracy, z której można by przygotować nie jeden, ale kilka projektów - mówi Ewa Rożek.
- Samodzielnie wykonali makiety zamków Warmii i Mazur, herby miast regionu, przygotowali prezentacje o dziejach i kulturze regionu, dwie sztuki teatralne inspirowane legendami. Wszystkim należą się ogromne gratulacje!Podsumowanie projektu było niełatwym zadaniem, bo trudno przez niecałą godzinę streścić zadania robione przez kilka miesięcy. Jednak i z tej próby uczniom udało się wyjść zwycięsko. Najpierw Tomasz Tumłowski przedstawił prezentację o lekcjach historii prowadzonych gościnnie przez Pawła Wielgasa. Potem wraz z Janem Jaworskim opowiadali o gotyckich zamkach Warmii i Mazur, które wszyscy uczestnicy projektu odwiedzali przez cały rok. Filip Niewiadomski przybliżył kulturę i dawne zwyczaje mieszkańców regionu.
Po części opisowej przyszła pora na artystyczną, czyli dwie sztuki teatralne na podstawie legend warmińskich, świetnie zagrane przez gimnazjalistów z pomocą nauczycieli. Publiczność głośno przyznawała, że nie podejrzewała swoich kolegów o tak zaawansowane aktorskie zdolności. Narratorem pierwszej sztuki „O Przemku zaklętym w kamień” była Patrycja Miller, która za swoją interpretację została nagrodzona na przeglądzie w Lidzbarku Warmińskim. Z pokazem tańców ludowych wystąpili w niej gościnnie nauczyciele Lena Kuczyńska, Katarzyna Śliwińska i Michał Śliwiński, od lat występujący w zespole „Kortowo”. Druga sztuka „O zbójcach znad jeziora Skanda”, rozśmieszyła całą widownię.
Uroczystość zakończyła wielka uczta, czyli wspólne jedzenie tradycyjnych potraw warmińskich, przygotowanych przez uczniów Parku Pracy pod okiem Michała Śliwińskiego. Były pierogi z kapustą i grzybami, bigos, babka ziemniaczana oraz inne smaczne produkty. W ten sposób warmińską kulturę poznali również uczniowie pierwszych klas gimnazjum, którzy swój projekt będą przygotowywać za rok.
Z D J Ę C I A