Jak co roku w maju, uczniowie Gimnazjum nr 5 w Olsztynie wybrali się do Wilna. Celem naszej wyprawy było poszukiwanie śladów polskości tego miasta: Mickiewicza, Miłosza i Piłsudskiego.
W drodze do obecnej stolicy Litwy uczniowie odwiedzili tę dawną - Troki. Tam obejrzeli położony na wyspie jeziora Galwie gotycki zamek.
Na początek wizyty w Wilnie, gimnazjaliści, w strugach deszczu, odbyli spacer po jednej z najpiękniejszych w Europie nekropolii - cmentarzu na Rossie. To tu w 1936 roku uroczyście złożone zostało serce Józefa Piłsudskiego.
Następnie, już w pełnym słońcu, olsztynianie zwiedzali wszystkie najważniejsze atrakcje tego przepięknie położonego, niesamowitego miasta. Były to m.in.: kościół św. Piotra i Pawła - przebogata barokowa świątynia z przepięknymi, białymi dekoracjami; wznosząca się u podnóża Góry Zamkowej - Katedra Wileńska; unikatowy zespół architektoniczny kościół św. Anny, św. Franciszka i św. Bernardyna. Zaraz obok podziwiali pomnik Adama Mickiewicza.
Podążając śladem wieszcza uczestnicy wycieczki udali się do jego muzeum, tablica nad bramą tego małego domku głosi, że poeta mieszkał tu w 1822 roku. Odwiedzili również cerkiew prawosławną pod wezwaniem Trójcy Świętej i bazyliańskie zabudowania klasztorne, w których to w latach 1823-1824 władze carskie więziły polską młodzież, a w jednej z cel przebywał sam Mickiewicz. Na pamiątkę tego wydarzenia stworzono metafizyczne miejsce tzw. Celę Konrada.
Zwieńczeniem przechadzki po wileńskiej starówce była wizyta w kaplicy, mieszczącej się od wewnętrznej strony Ostrej Bramy, która kryje najpiękniejszy klejnot, skarb mieszkańców miasta, słynący cudami obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Stolica Litwy po raz kolejny gimnazjalistów z „Piątki” zauroczyła, śmiało mogą podpisać się pod słowami: „Poznać Wilno, to znaczy - pokochać je na zawsze”.
Z D J Ę C I A