W Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Dobrym Mieście w sobotę (9.05) odbył się Finał Wojewódzki 60. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. To najważniejsza impreza amatorskiego ruchu recytatorskiego, oparta na wielostopniowej konstrukcji eliminacji, prowadzących do wyłonienia finalistów ogólnopolskich.
Celem konkursu jest propagowanie języka polskiego, kultury żywego słowa jako naczelnej wartości dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej oraz poznanie i popularyzacja literatury polskiej i światowej. Udział w konkursie to spektakularne doświadczenia z zakresu umiejętności czytania i interpretacji tekstów literackich, retoryki, budowania ekspresji mowy publicznej, poprawnego posługiwania się językiem polskim i szacunku dla drugiego człowieka. To ważna strategia w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, świadomego wartości swojej kultury narodowej.
Głównym organizatorem OKR-u jest Towarzystwo Kultury Teatralnej, które współpracuje z instytucjami kultury całego województwa. Do Dobrego Miasta zjechali miłośnicy recytacji, poezji śpiewanej wyłonieni podczas eliminacji rejonowych z całego regionu, m.in. z: Olsztyna, Elbląga, Kurzętnika, Kętrzyna, Ostródy, Bartoszyc, Mrągowa, Iławy.
Finał wojewódzki odbył się w kategoriach: recytacji, teatru jednego aktora, poezji śpiewanej. Jury w składzie: Andrzej Fabisiak - przewodniczący, Wiesława Niemaszek-Szymańska - aktorka, Mateusz Iwaszczyszyn - muzyk, kompozytor nie miało łatwego zadania, bowiem tegoroczni uczestnicy reprezentowali wysoki poziom.
W turnieju recytatorskim laureatami zostali: Sara Stanulewicz z Ostródy i Zbigniew Martuszewski z Olsztyna, w turnieju poezji śpiewanej Łukasz Jędrys z Olsztyna. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Zwycięscy zostali wytypowani do finałów ogólnopolskich.
Uroczystości 60-lecia OKR-u zakończyły się bardzo miłym akcentem. Na wniosek Towarzystwa Kultury Teatralnej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska przyznała Odznaki Honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej, które wręczył Burmistrz Dobrego Miasta Stanisław Trzaskowski wybitnym animatorom kultury Warmii i Mazur. Otrzymali je:
Jadwiga Orzołek - osoba związana z kulturą Olsztyna i regionu od 1976 roku, pasjonatka, społecznik, animatorka kultury pracująca w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach. Z powodzeniem realizuje ideę ochrony i popularyzacji kultury i tradycji warmińskiej. Od wielu lat organizuje wojewódzki konkurs recytatorski dla najmłodszych „Spotkania z Poezją”
Barbara Święcicka - pedagog teatru, animatorka kultury, nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Olsztynie, w którym utworzyła 20 lat temu Teatr Nieskromny, rozpoznawalną wizytówkę liceum i teatralnego ruchu amatorskiego regionu warmińsko-mazurskiego. Z kolejnymi rocznikami uczniów przygotowała ponad 20 premier wysoko ocenianych przez publiczność i ludzi teatru. W ambitnym repertuarze zespołu dominują sztuki utrzymane w konwencji groteskowej i poetyckiej, a młodzież jest aktywnym współtwórcą spektakli nagradzanych na przeglądach i festiwalach wojewódzkich i ogólnopolskich,
Krzysztof Legowicz - polonista, animator kultury, społecznik, instruktor teatralny. Od 20 lat prowadzi Teatr Światło i Cień działający przy Gimnazjum Nr 13 w Olsztynie. Spektakle, które przygotowuje z młodzieżą od 2003 roku otrzymują nagrody i wyróżnienia na przeglądach i festiwalach teatralnych w regionie i Polsce. W 2014 roku zdobył Główną Nagrodę w Internetowym Przeglądzie Teatrów Uczniowskich organizowanym przez Telewizję Polską a w marcu br. II nagrodę w Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „Zwierciadła”. Krzysztof Legowicz jest autorytetem dla młodzieży, twórcą wielu znakomitych spektakli teatralnych, autorem wielu działań kulturotwórczych.
W jubileuszowym spotkaniu wzięli udział obok uczestników konkursu, zasłużeni animatorzy kultury z Warmii i Mazur. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Z D J Ę C I A