W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie odbył się dzisiaj (29.04) wystawy „Mirosław Smerek i Przyjaciele”. Ekspozycję zaplanowano jako przypomnienie twórczości jednego z ciekawszych twórców olsztyńskiego środowiska artystycznego w 80. rocznicę urodzin w kontekście twórczości, prac artystów - przyjaciół Olsztyna głównie lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Jej kuratorami byli Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Jakub Smerek.
Wystawa została otwarta 19 marca bieżącego roku i jest eksponowana w sali głównej galerii. Zaprezentowana została na niej twórczość Mirosława Smerka oraz jego przyjaciół - artystów działających w tamtych czasach w Olsztynie: Artura Nichthausera, Bogdana Stefanów, Tadeusza Wójcika, Tadeusza Brzeskiego, Mieczysława Romańczuka, Sylwina Mydlaka, Eugeniusza Jankowskiego, Wiesława Wojczulanisa, Andrzeja Samulowskiego, Mirosławy Smerek-Bieleckiej, Jerzego Bieleckiego, Michała Sawaniuka, Barbary Lis-Romańczukowej, Janusza Wierzyńskiego, Henryka Mączkowskiego, Hieronima Skurpskiego i Bolesława Marschalla.
Ekspozycję będzie można oglądać jeszcze tylko do niedzieli (3.05).
******
R E K L A M A
Mirosław Smerek (1935-1995) zamieszkał w Olsztynie w 1962 roku, zaraz po studiach na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawiał malarstwo, rysunek, grafikę użytkową, był autorem oprawy plastycznej wielu wydarzeń w mieście i województwie. Prowadził działalność pedagogiczną i upowszechnieniową z dziedziny sztuki.
Był przede wszystkim malarzem, bardzo dobrym pejzażystą. Współprojektant i wykonawca dekoracji na Centralne Dożynki w Olsztynie (1978) oraz wizytę Jana Pawła II (1991). Od 1963 roku był aktywnym członkiem Olsztyńskiego Okręgu ZPAP. Otrzymał Złotą Odznakę ZPAP, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w 1991 roku.