W Multimedialnej Bibliotece Młodych Planeta 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbył się dzisiaj (21.04) odczyt Roberta Syrwida „Prezydenci powojennego Olsztyna w latach 1945-1950. Szkice biograficzne”. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji przypadającej w 2015 roku 70. rocznicy funkcjonowania administracji polskiej na Warmii i Mazurach po II wojnie światowej.
Bohater spotkania zaprezentował swoim gościom informacje o życiu i działalności publicznej czterech pierwszych powojennych prezydentów Olsztyna: Bronisława Latosińskiego, Tadeusza Pałuckiego, Stefana Nafalskiego i Czesława Browińskiego. Robert Syrwid opracował materiał źródłowy w oparciu o wyniki poszukiwań badawczych, które przeprowadzał w zasobach kilkunastu placówek archiwalnych znajdujących się na terenie Polski.
Prowadzący opowiedział historie losów każdego z bohaterów swojego odczytu. Mówił między innymi o ich wykształceniu, przynależności politycznej i drodze jaką przeszli, zanim obieli funkcję prezydenta. Swoje wystąpienie wsparł prezentacją multimedialną.
******
Robert Syrwid (ur. w 1963 r. w Olsztynie) - nauczyciel historii. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (1988).
W 2003 r., na podstawie rozprawy nt. Polska Partia Socjalistyczna w życiu polityczno-społecznym Warmii i Mazur w latach 1945 -1948, uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ. Jego zainteresowania badawcze oscyluj wokół historii politycznej i społecznej Polski po II wojnie światowej (ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Warmii i Mazur), biografistyki polskiej XX wieku i historii administracji po 1945 roku. Laureat Nagrody Ministra Edukacji Narodowej II stopnia (2008), odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2012). Autor artykułów, recenzji i edycji źródłowych na łamach kwartalników: Komunikaty Mazursko-Warmińskie, Dzieje Najnowsze i Zapiski Historyczne. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Olsztynie i Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.
Obecnie przygotowuje do druku, w Ośrodku Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, pracę pt. „Starostowie Warmii i Mazur w latach 1945-1950. Szkice biograficzne”.
Ważniejsze publikacje:
- Od partnerstwa do wymuszonej „jedności”. Olsztyńska organizacja Polskiej Partii Socjalistycznej w latach 1945-1948, Łódź 2004;
- Starostwo Powiatowe w Olsztynie 1945-1950. Wybór dokumentów, Olsztyn 2009;
- Warmińska Gmina Jonkowo. Historia i współczesność, Jonkowo 2010.
Z D J Ę C I A