W związku z zatrzymaniem czterech policjantów służby kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, którym zarzuca się stosowanie niedozwolonych metod przesłuchiwania podejrzanych, otrzymaliśmy dzisiaj (20.04) komunikat rzecznika prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz oświadczenie komendanta miejskiego Policji w Olsztynie w tej sprawie. Publikujemy je niżej w całości.
Komunikat rzecznika prasowego KWP w Olsztynie:
Dziś zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie nadzorujący pracę pionu kryminalnego złożył raport o odejście ze stanowiska. Podinsp. Sławomir Szafarewicz podjął taką decyzję dla bezstronności, zachowania obiektywizmu prowadzonego postępowania, ale przede wszystkim w imię służbowej odpowiedzialności. Policjant oddał się w dyspozycję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Był wiceszefem olsztyńskich policjantów przez ostatnie 1,5 roku. Pełniącym obowiązki zastępcy KMP będzie kom. Grzegorz Krzyżanowski.
Jednocześnie dziś w olsztyńskiej Komendzie Miejskiej rozpoczęła się kontrola zlecona przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Ma ona wyjaśnić sposób reakcji przełożonych z KMP na skargi, sygnały dotyczące ewentualnych nieprawidłowości ze strony podległych funkcjonariuszy oraz organizacje nadzoru nad osobami zatrzymanymi.
R E K L A M A
Kontrolerzy badają dokumentację z ponad 2 lat. Sprawdzą nagrania z rejestratorów rozmów, monitoringu, postępowania dyscyplinarne, skargowe.
Jednocześnie Komendant Wojewódzki Policji oczekuje od szefa olsztyńskiej jednostki przedłożenia koncepcji zmian organizacyjnych i kadrowych, które zagwarantują bezpieczeństwo mieszkańcom i wysoką jakość policyjnej pracy.
podinsp. Anna Fic rzecznik prasowy KWP w Olsztynie
Oświadczenie komendanta miejskiego Policji w Olsztynie:
W związku z realizacją policjantów Biura Spraw Wewnętrznych i Prokuratury Okręgowej w Olsztynie i zatrzymaniem czterech funkcjonariuszy informuję, że natychmiast podjąłem decyzję o zawieszeniu ich w wykonywaniu obowiązków służbowych, wszcząłem przeciwko nim postępowania dyscyplinarne. Trwa także procedura usunięcia tych pracowników z szeregów Policji. Dla bezstronności i obiektywizmu prowadzonych działań odsunąłem od nich także dwóch bezpośrednich przełożonych zawieszonych funkcjonariuszy. Zostali oni przesunięci do pracy w innych wydziałach. Wszcząłem wobec nich postępowania dyscyplinarne.
Postępowanie wyjaśniające objęło także Zastępcę KMP w Olsztynie nadzorującego pracę pionu kryminalnego. Złożył on raport o odejście ze stanowiska.
Kolejne zmiany organizacyjne dotyczące pracy Wydziału do Walki Przeciwko Przestępczości Życiu i Zdrowiu, to jego rozwiązanie i powołanie nowej komórki i nowego zespołu - zaczynając na doświadczonej kadrze kierowniczej, kończąc na nowych policjantach.
Ta sytuacja niezwykle przykra, bulwersuje opinię publiczną, ale także nas - kierownictwo i rzetelnie pracujących policjantów komendy. To nam najbardziej zależy na jak najszybszym wyjaśnieniu tej sprawy. Deklaruję pełną współpracę kierownictwa Komendy Miejskiej Policji z prokuraturą.
Chce podkreślić, że potępiam zachowania funkcjonariuszy, które mogą godzić w drugiego człowieka, bez względu na jego status. Dlatego każdy sygnał o niewłaściwym zachowaniu był przekazywany do prokuratury. Ten, kto stanął po przeciwnej stronie policyjnych zasad, prawa, musi być potraktowany zgodnie z zawinieniem i ponieść nawet najsurowszą odpowiedzialnością karną. Jako przełożony tych funkcjonariuszy, na to właśnie liczę.
Jednocześnie chcę przeprosić wszystkich, którzy doświadczyli niewłaściwego zachowania moich podwładnych. Konsekwencje dyscyplinarne - wyrzucenie ich z pracy oraz karne - zarzuty, tymczasowe aresztowanie i kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności to indywidualna odpowiedzialność zatrzymanych.
Natomiast w olsztyńskiej Komendzie pracuje jeszcze kilkuset policjantów. Na nowo będziemy odbudowywać właściwą atmosferę pracy, relacje. Jednocześnie zapewniam o ich rzetelnej, sumiennej codziennej służbie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Olsztyna i powiatu. Zrobimy wszystko, aby odbudować społeczne zaufanie do naszej pracy.