Wiosenne Forum Rolnicze zorganizowane w Zespole Szkół Rolniczych w Dobrym Mieście było okazją do zaprezentowania najnowszych wiadomości związanych ze zniesieniem kwot mlecznych, szansą jaką może dać rozwój hodowli owiec i kóz oraz programów pomocowych dla młodych rolników. Dużym powodzeniem wśród uczestników cieszyła się również degustacja serów produkowanych w gospodarstwie ucznia szkoły Adriana Symonowicza z Praslit koło Dobrego Miasta oraz pokaz maszyn rolniczych firmy Claas.
Jak będzie wyglądał w najbliższym czasie rynek mleka po zniesieniu kwotowania jego produkcji od 1 kwietnia tego roku? Temat funkcjonowania polskich gospodarstw o profilu produkcji mleka w nowych warunkach przybliżyła Elżbieta Kopka, kierownik sekcji kwotowania produkcji mleka oddziału Agencji Rynku Rolnego w Olszynie.
- Pierwszym widocznym skutkiem zniesienia kwot mlecznych będzie wzrost produkcji mleka w gospodarstwach o 7-8 procent podczas, gdy prognozowane średnioroczne zapotrzebowanie wzrośnie o 2,7 procent. Liderami tego wzrostu w UE będą w kolejności takie kraje jak Niemcy, Francja, Irlandia i Polska - mówiła Elżbieta Kopka.
- Dosyć ciekawie kształtuje się również struktura dostawców mleka z naszego województwa. W 41 podmiotach skupujących surowiec, z czego ok. 30 jest zarejestrowanych poza granicami naszego województwa, mleko sprzedaje 7 167 dostawców, którzy wyprodukowali ponad 661 mln kg mleka.Profesor dr hab. Stanisław Milewski z Katedry Hodowli Owiec i Kóz UWM w Olsztynie przybliżył uczestnikom forum znaczenie i możliwości rozwoju hodowli owiec i kóz w polskich gospodarstwach. Odbudowa pogłowia tych zwierząt w polskich warunkach ma swoje uzasadnienie z kilku powodów m.in. niskiej kapitałochłonności hodowli, niewysokich nakładów na budynki i wyposażenie, opieraniu się produkcji głównie na paszach z trwałych użytków zielonych. Ponadto profesor Milewski przypomniał o bogatej tradycji hodowli tych zwierząt w Polsce, z czym bezpośrednio związana jest dostępność dobrej jakości materiału hodowlanego i uznana pozycja eksportera. W Polsce 13 hodowanych ras jest objętych programem ochrony zasobów genetycznych.
- Nie bez znaczenia jest również to, że jako konsumenci na co dzień mamy dość negatywnych skutków jakie niesie ze sobą używanie syntetycznej odzieży, zamiast naturalnych tkanin takich jak wełna - podkreślał profesor Milewski.
- Jej właściwości są nie do przecenienia. M.in. posiada właściwości termoregulacyjne i higroskopijne, działając antyreumatycznie na nasz organizm. Warto też zwrócić uwagę na ogromne walory zdrowotne pozyskiwanej z hodowli owiec i kóz żywności. W opinii profesora Stanisława Milewskiego wart uwagi jest korzystny profil kwasów tłuszczowych produktów żywnościowych pozyskiwanych od tych zwierząt czy ich właściwości, jak ma to miejsce w np. w przypadku koziego mleka. Od dawna wiadomo, że posiada właściwości antyalergiczne. Według prognoz, hodowla owiec i kóz będzie stymulowana rosnącym popytem na produkty prozdrowotne, rozwojem agroturystyki, przy czym ze względu na większą uniwersalność, większe szanse może mieć w polskich warunkach rozwój hodowli owiec.
O tym, jak skorzystać z pomocy finansowej i dotacji na rzecz młodych rolników, którzy nie przekroczyli 30. roku życia mówił Arkadiusz Tabaka z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.
- Warunkiem otrzymania już wkrótce takiej pomocy będzie posiadanie stażu pracy w rolnictwie i wykształcenia rolniczego, które będzie można uzupełnić w czasie 36 miesięcy od przystąpienia do programu - powiedział Arkadiusz Tabaka.
Kolejnym wymogiem do spełnienia jest posiadanie gospodarstwa rolnego co najmniej o areale średniej krajowej i nie przekraczającego 300 ha. Przynajmniej 70 proc. minimalnej powierzchni użytkowanego gospodarstwa musi stanowić własność beneficjenta, ale może ona mieć postać dzierżawy z zasobów ANR lub JST. Nabycie gospodarstwa przez młodego rolnika, który otrzyma pomoc, ma się odbyć w ciągu 9 miesięcy od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy.
- Ekonomicznie gospodarstwo na podstawie biznesplanu w założeniach ma przynieść 10 procentowy wzrost dochodów, a młody rolnik w gospodarstwie ma prowadzić uproszczoną rachunkowość - wyjaśniał zasady przyznawania pomocy przedstawiciel WMODR w Olsztynie.
Na razie brakuje jednak przepisów wykonawczych, które mają się pojawić w krótkim czasie. Premia na rozwój gospodarstwa rolnego ma wynosić 100 tys. złotych.
Wiosenne Forum Rolnicze zostało zorganizowane pod honorowym patronatem Powiatu Olsztyńskiego prowadzącego Zespół Szkół Rolniczych w Dobrym Mieście oraz Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Prócz znakomitych prelegentów w forum wzięli udział zaproszeni goście z instytucji związanych blisko z rolnictwem: m.in. dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Jarosław Sarnowski, prorektor UWM prof. dr hab. Janusz Piechocki, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jan Heichel, Okręgowy Inspektor Pracy Marek Wójciak, dyrektor KRUS w Olsztynie Iwona Królik, starosta olsztyński Małgorzata Chyziak, burmistrz Dobrego Miasta Stanisław Trzaskowski i radny, członek zarządu powiatu Wojciech Ruciński oraz nadleśniczy Andrzej Reguła z Nadleśnictwa w Wichrowie.
Jak zapowiedziała dyrektor ZSR Joanna Maziuk, tego typu spotkania będą się odbywać częściej i mają służyć wymianie myśli i doświadczeń wszystkich, którym rozwój polskiego rolnictwa nie jest obojętny.
Z D J Ę C I A