Od dziś (15.04) Muzeum Przyrody w Olsztynie jest opiekunem Dębu Pamięci, posadzonego w ramach programu „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Zasadzone w przymuzealnym parku drzewko poświęcono pamięci podpułkownika Wiaczesława Ruszkiewicza, oficera rezerwy Wojska Polskiego, zamordowanego w 1940 roku strzałem w tył głowy przez NKWD.
W popołudniowej uroczystości sadzenia dębu udział wzięli m.in. Mirosława Aleksandrowicz - honorowa przewodnicząca olsztyńskiej Rodziny Katyńskiej, Waldemar Brenda - naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie, Elżbieta Jelińska - dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, ale przede wszystkim mieszkająca w Olsztynie rodzina zamordowanego oficera, z jego synową Bogusławą Ruszkiewicz na czele.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że jako Muzeum Przyrody będące oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, mogliśmy włączyć się do programu „Katyń... ocalić od zapomnienia” - powiedział podczas uroczystości Marian Szymkiewicz, kierownik Muzeum Przyrody.
- Dąb poświęcony ppłk. Wiaczesławowi Ruszkiewiczowi będzie rósł w naszym parku, będziemy mogli go oglądać, a opróócz nas oglądać go będą zwiedzający nasze muzeum. To miejsce idealnie wpasowuje się w program „Katyń... ocalić od zapomnienia”, bo odwiedzający muzeum przyrody to głó;wnie dzieci i młodzież. Z pewnością będą czytali pamiątkową tabliczkę przy dębie, z pewnością będą też pytali o to, o czym tam napisano.Dąb Pamięci posadzono przy alejce prowadzącej do głównego budynku Muzeum Przyrody. Jego korzenie oprószono ziemią przywiezioną z Katynia przez Rodzinę Katyńską, a następnie przysypano „olsztyńską” ziemią.
Całą uroczystość będzie można prześledzić na filmie wideo, który udostępnimy w sieci.
******
WIACZESŁAW RUSZKIEWICZ (ur. 18.02.1886-1940) syn Bolesława i Natalii, podpułkownik, oficer rezerwy Wojska Polskiego.
Wiaczesław Ruszkiewicz był absolwentem Szkoły Kadetów w Petersburgu. W latach 1914-1917 był wykładowcą i komendantem Oficerskiej Szkoły Artylerii w Petersburgu. Po odzyskaniu niepodległości został podpułkownikiem artylerii Wojska Polskiego. W 1923 przeniesiony do rezerwy. Rozpoczął karierę urzędniczą. Był inspektorem Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych w Kowlu, a następnie Krzemieńcu.
W sierpniu 1939 roku został przydzielony do 27 Dywizji Pancernej 50 Pułku Piechoty w Kowlu. Do niewoli dostał się 21 września. Osadzony w obozie w Starobielsku, skąd przysłał do rodziny 2 karty pocztowe.
Po wojnie rodzina podpułkownika osiedliła się w Olsztynie, a jego syn był pierwszym przewodniczącym stowarzyszenia Rodzina Katyńska.
Z D J Ę C I A
F I L M Y