Wielki sukces stowarzyszenia Nasze Gady! We wtorek (31.03) otrzymało ono certyfikat Produkt Warmia Mazury w kategorii Wydarzenie za organizację Festynu Archeologicznego!
Kapituła nagrody uznała, że impreza w Gadach to oryginalny produkt, który jest wizytówką regionu. Gmina Dywity od początku wspiera finansowo wydarzenie! Wyróżnienie z rąk Gustawa Marka Brzezina, marszałka województwa i Sylwii Jaskulskiej, członka zarządu województwa odebrała Alicja Antosiak, wiceprezes stowarzyszenia Nasze Gady. Podobne certyfikaty podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim odebrało 40 innych podmiotów wyróżnionych w trzech kategoriach: Produkt, Usługa i Wydarzenie.
Festyn Archeologiczny w Gadach to oryginalne wydarzenie, które przybliża młodym i starszym mieszkańcom ciekawą przeszłość archeologiczną obecnych terenów Warmii. Impreza miała już siedem edycji, a co roku odwiedza ją kilkaset osób, które mogą brać udział w średniowiecznych warsztatach rzemieślniczych, turniejach rycerskich, czy prelekcjach.
Jak przyznaje Teresa Kosińska, prezes Naszych Gadów, zdobycie prestiżowego certyfikatu potwierdza, że Festyn Archeologiczny w Gadach to flagowe wydarzenie Warmii i Mazur. To duży sukces i powód do dumy.
- Każde wyróżnienie to w życiu stowarzyszenia niezwykle istotna sprawa i duża rzecz - mówi Teresa Kosińska.
- Cieszymy się, że nasze małe Gady zostały zauważone i docenione. To dla nas bodziec do dalszej pracy.Festyn Archeologiczny w Gadach do projektu i konkursu Produkt Warmia i Mazury zgłosiła Gmina Dywity, która od początku wspiera finansowo wydarzenie.
- Nagroda świadczy o dużej jakości 28 stowarzyszeń funkcjonujących na terenie gminy - uważa Jacek Szydło, Wójt Gminy Dywity.
- To również potwierdzenie tego, że warto wspierać stowarzyszenia.Wyróżnienia to z pewnością miła rzecz, ale Nasze Gady już rozpoczęły przygotowania do kolejnej edycji Festynu Archeologicznego.
- Ósmy Festyn Archeologiczny odbędzie się 12 czerwca i już dziś zapraszamy wszystkie szkoły - zachęca Teresa Kosińska.
- W tym roku przyjadą do nas Prusowie, którzy pokażą różności ze swojego życia codziennego. Będzie gotowanie potraw średniowiecznych, wyplatanie łapci z lipowego łyka, czy pokaz, jak Prusowie robili mróz w środku lata.Do Gadów zawitają też rycerze z Morąga, będą warsztaty łucznicze, tkackie, czy lekcja muzealna o roślinach. Jak widać termin 12 czerwca warto zarezerwować sobie już dziś!
Celem projektu Produkt Warmia Mazury jest poprawienie rozpoznawalności i atrakcyjności gospodarczej regionu. Pomysł powstał w wyniku współpracy z francuskim departamentem Côtes-d’Armor, gdzie swą genezę miał znak „Produkt bretoński”. Marka przyznawana jest w trzech kategoriach: produkt, usługa, wydarzenie. Mogą się o nią ubiegać osoby prywatne, firmy, placówki publiczne prowadzące działalność gospodarczą lub zawodową na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Certyfikowane mogą być wszystkie produkty wytwarzane przez firmy mające swoje siedziby na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (produkty rzemieślnicze, produkty przemysłowe, usługi rzemieślnicze, usługi turystyczne, usługi gastronomiczne, usługi medyczne, wydarzenia ze sfery kultury, sportu, rekreacji, itp. oraz produkty i usługi inne).
Z D J Ę C I A