Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, chcąc przybliżyć dawne wielkanocne tradycje, zorganizowało w Domu „Gazety Olsztyńskiej” warsztaty „Wielkanoc na Warmii i Mazurach”. Wczoraj (31.03) uczestniczyły w nich dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 24 w Olsztynie.
W czasie zajęć przybliżono im zasady obowiązujące w odległych czasach w Wielkim Poście, jak wyglądały obchody Niedzieli Palmowej, Wielkiego Tygodnia, w jaki sposób świętowano Wielkanoc.
W trakcie warsztatów dzieci dowiedziały się czym był Gaik-Maik (udekorowana gałązka lub drzewko, którą przygotowywano na powitanie wiosny i Wielkanoc). Kolejne ciekawostki, o których m.in. rozmawiano to te, że w dawnych czasach na Warmii i Mazurach tylko kobiety mogły malować pisanki (zdobiły je woskiem i farbowały w burakach, łupinach cebuli, trawie lub korze dębu - uzyskiwały wtedy kolor czarny), nie chodziło się do kościoła święcić pokarmów - ksiądz przychodził do domu i święcił całe jedzenie, a w poniedziałek wielkanocny nie oblewano się wodą - chłopcy smagali dziewczyny gałązkami jałowca po łydkach.
Na zakończenie spotkania dzieci wykonały baranki z wydmuszek po jajkach.
Z D J Ę C I A