30 marca w Olsztynie rozpocznie się trzydniowa Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Kultura duchowa w języku i tekście”, organizowana przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Bogaty program, wielu znakomitych gości z ośrodków naukowych w kraju, w tym także goście zagraniczni, a także piękny koncert poetycki „Ich oczami”, realizowany pod honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna oraz przy wsparciu wielu partnerów instytucjonalnych, mediów i organizacji pozarządowych.
Już program pierwszego dnia konferencji mówi jak silnym potencjałem w wymianie myśli może być organizowane spotkanie. Wśród zapowiadanych tematów są bowiem na przykład takie jak: „Pisarz jako pracownik laboratorium mitów”, „Wiersz jako duchowość inna”, „Oby do naszej mowy wróciła rzeczywistość. Czesław Miłosz i duch języka”, „Co decyduje o wielkości słowa?”.
Drugiego dnia konferencji pojawią się takie tematy jak „Pacyfika i krzyż. Leksyka religijna w poezji polskich hipisów”, „Rola słowa w wyrażaniu prawdy o stanie duszy”, „Kapitalne rekolekcje! O nowych zjawiskach stylistycznych we współczesnych kazaniach i naukach rekolekcyjnych”, a trzeciego dnia na przykład: „Od chleba do nieba. Duchowy obraz kosmicznej rzeczywistości w ujęciu św. Hildegardy z Bingen”.
We współorganizację konferencji oraz koncert poetycki „Ich oczami” wiele serca i aktywności włożył dr Tomasz Żurawlew. Z pewnością wielu pamięta, że jego pracę można było podziwiać w ubiegłorocznym koncercie „Wojtyła”, gdzie pięknie łączył rolę gospodarza wieczoru ze swoją pasją prezentowania dobrej poezji, a także i ze sztuką opowiadania o Wielkim Polaku. Obecnie zapowiadany koncert „Ich oczami” jest specjalnym uzupełnieniem pierwszego dnia konferencji naukowej - organizatorzy zapraszają w poniedziałek, 30 marca, o godz. 19.00 do Teatru Jaracza.
Wydarzenie poświęcone będzie życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej oraz Czesława Miłosza. W programie wieczoru usłyszymy zespół wokalny ProForma pod dyrekcją Marcina Wawruka, prof. UWM, Instytut Muzyki, Rafała Gajewskiego, wokalisty i muzyka oraz Tomasza Żurawlewa, któremu w prowadzeniu całego spotkania towarzyszyć ma myśl Cypriana Kamila Norwida o tym, że z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie - poezja i dobroć i nic więcej. Zapewne ważne są jeszcze muzyka i miłość, ale tego dnia istotnymi stanie się przekaz słów, płynących w powiązaniu z innymi sztukami, także z muzyką. Koncert w teatrze organizuje Katedra Filologii Germańskiej UWM.
Wstęp na koncert „Ich oczami” - bezpłatny, poniedziałek, godz. 19.00.
Zainteresowanych konferencją prosimy o poznanie szczegółowego programu trzydniowych spotkań. Przed nami wyjątkowa okazja do uczestniczenia w precyzyjnie przygotowanym wielkim spotkaniu humanistów.
Z D J Ę C I A