Warsztaty bałtijskie w Muzeum Warmii i Mazur | Więcej zdjęć »
W czwartkowy (19.03) wieczór Muzeum Warmii i Mazur, razem z Towarzystwem Naukowym Pruthenia, zaprosiło miłośników historii i archeologii na kolejne spotkanie z cyklu Warsztaty bałtyjskie. Tym razem Kacper Martyka z działu archeologii muzeum przygotował wykład o średniowiecznych kordach i nożach bojowych ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur.
- Wykład będzie o broni białej, o kordach i puginałach sztyletowych z kolekcji znajdującej się w Muzeum Warmii i Mazur - powiedział nam Kacper Martyka przed wykładem. - Mamy w Olsztynie prawdopodobnie największą w Polsce kolekcję puginałów sztyletowych w formie antenowej z XIV wieku. Co prawda liczba tych puginałów „nie powala”, bo to są trzy sztuki, ale i tak te trzy sztuki są najprawdopodobniej największą kolekcją tego typu puginałów w Polsce.
Jak wyjaśnił Kacper Martyka, w tej części Europy trudno oczekiwać dużej liczby egzemplarzy puginałów, bowiem w połowie XIV wieku obecne Warmia i Mazury były swoistą wschodnią flanką świata zachodniego.
- U nas sam fakt obecności tego typu broni, zwłaszcza w kontekście pochówków pruskich, jest dość wyjątkowy - dodał Kacper Martyka. - Dwa spośród posiadanych przez muzeum egzemplarzy XIV wiecznych puginałów znaleziono jeszcze przed II wojną światową na pruskim cmentarzysku w Równinie pod Kętrzynem, trzeci odkryto całkiem niedawno w Elblągu.
R E K L A M A
W czasie wykładu Kacper Martyka, oprócz scharakteryzowania olsztyńskiej kolekcji puginałów, przybliżył słuchaczom typologię broni białej i sposoby jej stosowania w czasie walk.
Przypomnijmy, że Warsztaty bałtyjskie to cykl spotkań muzealnych organizowanych przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie wraz z Towarzystwem Naukowym „Pruthenia”, podczas których przybliżane są zagadnienia dotyczące archeologii ziem pruskich oraz historii wczesnego średniowiecza.