Ponad 1800 mieszkańców Warmii i Mazur wzięło udział w zakończonych w marcu br. bezpłatnych szkoleniach z obsługi komputera i Internetu. Szkolenia dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym zostały zorganizowane przez Urząd Marszałkowski w ramach projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo warmińsko-mazurskie”.
- Zainteresowanie szkoleniami znacznie przekroczyło nasze oczekiwania. Zgodnie z planem przeszkoliliśmy 1860 osób, jednakże chętnych było o 500 więcej. O tym, że tego typu zajęcia są potrzebne najlepiej świadczą opinie uczestników wyrażone w ankietach ewaluacyjnych - mówi Maciej Bułkowski, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego.
Z przeprowadzonych ankiet wynika, że praktycznie wszystkim uczestnikom szkolenia bardzo się podobały i chętnie poleciliby innym osobom udział w nich.
Szkolenia zostały zorganizowane z myślą o osobach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Mogły w nich uczestniczyć osoby powyżej 45 roku życia, mieszkańcy wsi i małych miast - bez względu na wykształcenie lub z wykształceniem niższym niż średnie - bez względu na miejsce zamieszkania. Największym zainteresowaniem szkolenia cieszyły się wśród kobiet.
Celem kursu było zwiększenie poziomu motywacji i umiejętności uczestników zakresie posługiwania się komputerem i Internetem. Największy nacisk położono na naukę korzystania z konkretnych usług dostępnych za pośrednictwem sieci, od najprostszych takich jak wyszukiwanie informacji, pisanie i odbieranie maili, przez komunikatory internetowe, po bankowość elektroniczną, czy robienie zakupów on-line.
Program szkoleniowy „Internet bez granic” rozpoczął się w marcu 2014 r. Zajęcia odbywały się w szkołach, bibliotekach i świetlicach w miejscowościach na terenie całego województwa, m.in. w Lidzbarku Warmińskim, Mrągowie, Giżycku, Bartoszycach i Olsztynie.
******
Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski WschodniejProgram „Internet bez granic” był realizowany w ramach projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo warmińsko-mazurskie” (SSPW). Projekt zakłada wybudowanie na terenie Warmii i Mazur 2273 km światłowodowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej do końca września 2015 roku.
Projekt SSPW jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.
Z D J Ę C I A