Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprosiła dzisiaj (26.02) do Muzoteki WBP na spotkanie z cyklu Piszczałkowa suita - „Sens odnawiania zabytkowych organów, czyli od Adriana Starszego Zickermanna do Andreasa Hildebrandta”. Jego bohaterem był dziennikarz Krzysztof Panasik, autor książki „Koncert wielki na głosy unisono”.
Krzysztof Panasik o programie spotkań:
Zagadnienia powstania, projektowania i tajemnicach budowniczych organów oraz stanie zachowania tych zabytkowych już instrumentów w regionie Warmii i Mazurach dowiemy się na spotkaniach z cyklu Piszczałkowa suita. Droga wiedzie od organów najstarszych, wciąż czekających na renowację, do ostatnio odrestaurowanych. Mijać będziemy instrumenty wielce sędziwe, do niedawna istniejące, zanikłe nagle bez śladu. Instrumenty miniaturowe, potężne dźwiękiem, rozmiarami, liczbą piszczałek, możliwościami zastosowania najróżniejszych kombinacji, obok których są i pięknie brzmiące instrumenty proste, wioskowe, które nie dostąpiły zaszczytu potraktowania ich jako koncertowych, natomiast służące liturgii „ad maiorem Dei gloriam”.
Podczas dzisiejszego spotkania rozmawiano o historii i renowacji organów z kościoła pw. św. Anny i św. Szczepana w Barczewie.
R E K L A M A
****** Krzysztof Panasik -ponad czterdzieści pięć lat pracuje w zawodzie dziennikarza prasowego i radiowego. Bliska mu jest tematyka muzyczna, zwłaszcza muzyka organowa.