Powstający w Szymanach port lotniczy ma swoje logo. Jego autorem jest Studio Gravite z Olsztyna, które zwyciężyło w konkursie ogłoszonym przez zarząd lotniska. Agencja przygotuje również księgę identyfikacji wizualnej obiektu.
Na konkurs zorganizowany przez spółkę Warmia i Mazury, odpowiedzialną za budowę Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, wpłynęło piętnaście prac firm z całej Polski. Uczestnicy musieli zaprezentować cztery znaki graficzne ze swojego portfolio. Komisja brała pod uwagę przede wszystkim jakość projektów. To kryterium stanowiło aż 80 proc. oceny.
Najlepsze okazały się prace olsztyńskiego Studia Gravite. Po ogłoszeniu wyników firma przygotowała trzy warianty logo już specjalnie dla lotniska, z których zarząd wybrał jeden. Będzie teraz wykorzystywany w komunikacji.
-
Wszystkie propozycje nawiązywały do charakteru Warmii i Mazur, podkreślały ich największe atuty - wyjaśnia Mateusz Obarek, dyrektor artystyczny.
- Port w Szymanach wyróżnia spośród innych w Polsce wyjątkowe położenie. Większość podobnych obiektów znajduje się w dużych miastach, tymczasem nowy terminal powstaje w przepięknych okolicznościach przyrody: wśród lasów, niezwykłej mazurskiej natury. Pasażer po wyjściu z samolotu od razu znajduje się w magicznej krainie. Każde logo jest wizytówką miejsca i utrwala pierwsze wrażenie. Dlatego w naszych projektach chcieliśmy podkreślić główne walory regionu.
Stąd w wybranym logo kolory zielony i niebieski wpisane w kształt samolotu. Wszystkie badania dotyczące promocji marek miejsc potwierdzają, że Warmia i Mazury nieodłącznie są kojarzone z zielenią, jeziorami i wypoczynkiem. Koncepcja została ubrana w nowoczesną formę, która oddaje komfort podróżowania, innowacyjne rozwiązania, profesjonalne usługi.
Teraz Studio Gravite będzie pracować nad księgą identyfikacji wizualnej nawiązującej do znaku głównego, jakim jest logo. To zbiór zasad dotyczących wszelkich materiałów graficznych wykorzystywanych w komunikacji, m.in. kolorystyka, wzory pisma, możliwe połączenia i zastosowania. Na ich podstawie powstają, np. wizytówki, ulotki, gadżety, szyldy, banery, ale też oznakowanie obiektu. To pozwala stworzyć spójny przekaz, który wyróżnia markę na tle konkurencji i utrwala się w świadomości odbiorców.
- Współpraca z Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury to dla nas wyróżnienie, a także kolejny ciekawy projekt, jaki mamy okazję zrealizować w regionie, w którym żyjemy, pracujemy i jest nam szczególnie bliski - tłumaczy Mateusz Obarek.
- Byliśmy współautorami kampanii „Warmia, Mazury. Cudownie!”, „To Mazury, nie” w ramach „Mazury cud natury”, projektowaliśmy materiały promocyjne dla Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, stworzyliśmy System Identyfikacji Miejskiej dla Urzędu Miasta w Olsztynie. Pracujemy też z tutejszymi instytucjami jak Teatr im. Stefana Jaracza. Mamy klientów w całej Polsce, ale zawsze odczuwamy największą satysfakcję, kiedy możemy dołożyć swoją cegiełkę do budowy pozytywnego wizerunku Warmii i Mazur.
Z D J Ę C I A