Fundacja Serdecznik z Poznania sprezentowała szpitalowi dziecięcemu Bajkowóz
Bajkowóz przyjechał do Olsztyna aż z Poznania | Więcej zdjęć »
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie gościł dzisiaj (24.02) przedstawicieli Fundacji Serdecznik. W ramach prowadzonego przez tę fundację projektu „Oddział Bajka”, przyjechali z Poznania, aby sprezentować szpitalowi Bajkowóz, czyli Wędrującą Szpitalną Bibliotekę. Oficjalne przekazanie nastąpiło przy udziale małych pacjentów w holu nowego skrzydła placówki (D1).
Podarowany WSSD Bajkowóz jest dwunastym, jaki fundacja przekazała w ciągu niespełna półtora roku swej działalności (od października 2013 roku na terenie Poznania, od października 2014 na terenie całego kraju) placówkom medycznym zajmującym się dziećmi. Dwa pierwsze prototypy otrzymały szpitale w Poznaniu. Następny, trzeci model (udoskonalony) rozdysponowano szpitalowi w Poznaniu, czwarty dotarł do hospicjum dziecięcego w Gdyni, dwa kolejne w Szczecinie i po jednym w Słupsku, Bydgoszczy, Kiekrzu, Gostyniu i Kołobrzegu. Na potrzeby fundacji (dzięki współpracy z licznymi sponsorami i stowarzyszonymi podmiotami oraz osobami) tworzone są dwa Bajkowozy w ciągu miesiąca. Wykonanie jednego egzemplarza zajmuje od pięciu do siedmiu dni i kosztuje (razem z wyposażeniem) kilka tysięcy złotych.
- Realizując zajęcia i warsztaty na terenie szpitali, dostrzegliśmy potrzebę i możliwość zrobienia czegoś więcej - wyjaśniają członkowie fundacji. - Tak narodził się pomysł, żeby to książki i ludzie z pasją, a nie pomieszczenia, stworzyli razem nowy szpitalny oddział - Oddział Bajka. Bajkowóz zaprojektowany w kształcie kolorowych ruchomych domków wyposażyliśmy w ponad 100 starannie wybranych książek. Dzięki temu książki te są nie tylko uwielbiane przez dzieci, ale pomagają też odpowiadać dorosłym na wciąż powracające dziecięce pytania „Dlaczego?”. Ułatwiają także pracę opiekunów Bajkowozu - nauczycieli szkół szpitalnych, nad konkretnymi problemami nurtującymi małych pacjentów zarówno w szpitalu, jak i w domu.
Bajkowozy są nie tylko biblioteką, ale w założeniu służyć mają jako punkt oparcia do pracy z dziećmi na oddziałach szpitalnych. Wyposażone są w szufladki z wieloma przedmiotami, ruchomymi półkami, miejscem na teatrzyk kukiełkowy oraz pulpitami do pracy z książką. Wędrujące szpitalne biblioteki, dzięki przygotowanym do tego nauczycielom, mogą dotrzeć bezpośrednio do łóżek małych pacjentów.