Tanie linie lotnicze cały czas kuszą wieloma różnymi promocjami. To z nimi za grosze można odwiedzić największe europejskie miasta czy popularne kurorty turystyczne. Jak to jednak możliwe, że za bilety płacimy wtedy tak mało? Tanie linie lotnicze to mistrzowie w oszczędzaniu. Nawet najdrobniejszy detal ma u nich znaczenie - wszystko, na czym można obciąć koszty. Dlatego jeżeli wybierasz podróżowanie tanimi liniami lotniczymi, nie szykuj się na wygody. Żeby cena mogła być jak najniższa, trzeba iść na pewne ustępstwa.
Różnice pomiędzy tanimi a regularnymi liniami lotniczymi widoczne są na wielu różnych płaszczyznach - rozpoczynają się już w momencie rezerwacji biletów, a kończą na komforcie samej podróży. Zatem od początku - wszystkie tanie linie lotnicze stosują rezerwację biletów przez internet i posiadają także własne strony, na których zakupić można bilety. To dla nich sposób, aby zapewnić klientom jak najniższe ceny - bez pośredników i rozbudowanej siatki sprzedażowej. Oczywiście, bilety tanich linii można zakupić również na innych stronach internetowych czy w biurach podróży, ale trzeba wtedy pamiętać, że do końcowej ceny doliczana jest prowizja.
Przy kupnie biletu można od razu zauważyć, jakie trasy obsługiwane są przez tanich przewoźników. Przede wszystkim koncentrują się oni na lotach bezpośrednich, krótkich i na najpopularniejszych trasach, ponieważ to właśnie na nich mogą zarobić najwięcej. Dlatego z tanimi liniami dotrze się bez problemu z Polski do Wielkiej Brytanii, ale już nie do Chin czy Stanów Zjednoczonych. Nie ma też biletów w klasie biznes czy szerokiego wyboru opcji bagażowych.
Gdy bilet został już zakupiony, czas na podróż na lotnisko. Cechą charakterystyczną opisywanych linii jest też to, że wykorzystują one głównie mniejsze lotniska zamiast tych największych - to dla nich kolejna okazja do zaoszczędzenia na kosztach obsługi - oczywiście, to również mniejsze udogodnienia dla klientów. Takie lotniska pozwalają też na skrócenie czasu na przygotowanie samolotu do kolejnej trasy - zwykle już po 25 minutach od lądowania samolot może wyruszyć w podróż, co w przypadku samolotów regularnych linii lotniczych zajmuje aż 45 minut.
Flota tanich przewoźników to generalnie te same samoloty, dla obniżenia kosztów ich eksploatacji, w tym także szkoleń pracowników. Różnice na pierwszy rzut oka widać też wewnątrz samolotów. Miejsca na kolana jest mniej, dlatego wysokie osoby na pewno nie będą dobrze wspominać lotu - większe wolne przestrzenie pomiędzy fotelami dostępne są za to w regularnych linach lotniczych. W efekcie do samolotu Boeing 737-300 taniego przewoźnika wejdzie aż 148 foteli, natomiast do regularnego - 128 foteli. W samolocie nie ma też co liczyć na catering czy na programy rozrywkowe dla pasażerów. Jednak nawet pomimo tych niedogodności tanie linie lotnicze nie mogą narzekać na brak zainteresowania swoją ofertą - uwielbiamy latać w niskich cenach!
Wykorzystana infografika pochodzi z portalu zajmującego się sprzedażą biletów lotniczych www.pansmaolocik.pl . Pełną wersję infografiki znajdziecie
tutaj »