Koszary Dragonów obecnie są przede wszystkim miejscem wydarzeń artystycznych
W Olsztynie trwają konsultacje w sprawie Koszar Dragonów. Ich pomysłodawcą jest stowarzyszenie Warnija, a partnerami Urząd Miasta, Forum Rozwoju Olsztyna, Związek Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie” oraz OLCAMP. Wynikiem ogólnomiejskiej dyskusji będzie raport, który posłuży jako wskazówka, w jakim kierunku powinny zmierzać dalsze decyzje dotyczące zabytkowego obszaru. Dokument ma uwzględniać funkcje społeczne, gospodarcze i przestrzenne.
Dotychczasowe spotkania: seminarium oraz warsztaty już przyniosły pierwsze wnioski. Mieszkańcy mają różne propozycje wykorzystania obiektów, m.in. na cele kulturalne i sportowe. Chcieliby, aby wyniki debaty zostały wzięte pod uwagę przy ustanawianiu planów zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Zwracają też uwagę, że w prace nad koncepcją powinien włączyć się Wojewódzki Konserwator Zabytków, który sprawuje formalną pieczę nad obiektami. Większość zgadza się też z poglądem, że konieczne jest także wprowadzenie pewnych rozwiązań organizacyjnych, które ułatwią współpracę między różnymi podmiotami, np. Zarząd Dzielnicy Koszar Dragonów.
- Dobrym pomysłem byłoby również wyznaczenie konkretnych urzędników czy nawet odrębnej komórki w ratuszu, która zajmowałaby się wyłącznie tym tematem - mówi Tomasz Birezowski, prezes Forum Rozwoju Olsztyna.
- Szczególnie że mówimy o rozległym obszarze, wymagającym długofalowych i wielotorowych działań. Nie można tego traktować wyrywkowo, od przypadku do przypadku. Potrzebny jest ktoś, kto będzie prowadził stały dialog z olsztynianami, przedstawicielami stowarzyszeń, przedsiębiorcami: wszystkimi, którzy chcą wnieść jakąś wartość do koszar. Na razie jesteśmy na wstępnym etapie. Jednak kiedy powstanie opracowanie z konsultacji, spójna koncepcja, nastanie czas na zastanowienie się nad źródłami finansowania. Dobrze, aby był podmiot, który to wszystko połączy w całość i będzie czuwać nad przebiegiem działań dotyczących obiektów. Podobna struktura funkcjonuje np. w Łodzi. Arkadiusz Bogusławski, główny ekspert olsztyńskiego projektu, zajmuje się w tamtejszym magistracie rewitalizacją zabytkowej dzielnicy Księży Młyn. Pracuje w komórce odpowiedzialnej wyłącznie za tę dziedzinę. Jej działania są przewidziane co najmniej do 2020 roku.
- To rozsądne rozwiązanie. Jestem przekonany, że sprawdziłoby się również na naszym gruncie. Nie trzeba by za każdym razem angażować urzędników z wielu wydziałów, którzy mają również inne obowiązki. Byłoby to takie ratuszowe centrum koordynacji wszystkiego, co związane z powojskowym kompleksem. Nie musi to być bardzo rozbudowana struktura. Wystarczą dwie, trzy kompetentne osoby, które czują to zagadnienie i będę otwarte na rozmowy oraz do nich przygotowane. Z pewnością będziemy o to apelować do Urzędu Miasta - podsumowuje Tomasz Birezowski.
Konsultacje w sprawie Koszar Dragonów potrwają do czerwca 2015 roku.
Projekt „Wzorcowe konsultacje w sprawie rewitalizacji Koszar Dragonów w Olsztynie” jest współfinansowany z funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.