Strażacy z Warmii i Mazur przedstawili dziś (5.02) w Olsztynie sprawozdanie ze swojej ubiegłorocznej działalności. Informacji zaprezentowanej przez st. bryg. Mirosława Ruteckiego - komendanta wojewódzkiego PSP w Olsztynie wysłuchali m.in. gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz - komendant główny PSP, wojewoda Marian Podziewski oraz marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
Narada roczna warmińsko-mazurskich strażaków odbyła się w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie. Oprócz kadry kierowniczej PSP województwa warmińsko-mazurskiego, w naradzie udział wzięli wójtowie, burmistrzowie, starostowie oraz kierownicy współpracujących ze strażakami instytucji. Władze Olsztyna reprezentował wiceprezydent Bogusław Szwedowicz.
Zanim komendant Rutecki zaprezentował dane opisujące zaangażowanie strażaków w zapewnienie bezpieczeństwa na Warmii i Mazurach, odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń. Medalem Za Ofiarność i Odwagę odznaczony został kpt. Kamil Pawlukanis - komendant Powiatowy PSP w Gołdapi, Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej wyróżniony został Tadeusz Ratyński - wiceprezes zarządu WFOŚ i GW w Olsztynie, Brązowy Medal Za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymał mł. bryg. Marek Markowski - komendant Powiatowy PSP w Ełku, a Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono Marka Redę - dyrektora generalnego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.
Według przedstawionych podczas dzisiejszej narady danych, w zakresie rzeczowej odpowiedzialności strażaków, miniony rok na Warmii i Mazurach był bezpieczniejszy niż rok 2013. Strażacy zanotowali 16 895 zdarzeń, o prawie 6,5% mniej niż rok wcześniej. Strażacy zajmowali się m.in. 6521 pożarami i 9586 miejscowymi zagrożeniami. Do dyżurnych straży pożarnej dotarło również 788 fałszywych alarmów.
W zdarzeniach obsługiwanych przez strażaków rannych zostało 2757 osób, a 201 osób poniosło śmierć. Większość poszkodowanych to ofiary wypadków drogowych (79% rannych i 44% ofiar śmiertelnych). Osoby, które utonęły stanowią prawie 20% ogólnej liczby ofiar śmiertelnych.
Strażacy podkreślili też, że zmniejszyła się liczba zdarzeń związanych z obecnością tlenku węgla w powietrzu. W 2014 roku czadem zatruło się 126 osób, z czego 4 osoby uległy śmiertelnemu zatruciu. Strażacy w związku z tlenkiem węgla interweniowali 305 razy - w 2013 roku takich interwencji było o 14,5% więcej (357 zdarzeń).
Z D J Ę C I A
F I L M Y