Solistami koncertów pt. „Cudowny świat musicalu” w dniu 5 i 6 lutego 2015 r. będą artyści Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie: Edyta Krzemień i Damian Aleksander. Z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego soliści zaprezentują niezapomniane przeboje ze światowych musicali.
Edyta Krzemień debiutowała w 2008 r. na scenie teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie rolą Christine Daaé w musicalu Upiór w Operze. Potem zagrała główne role w musicalach: Les Miserables, Sweeney Todd, Tarzan, Notre Dame L’histoire, Jekyll and Hyde.
Damian Aleksander jest od 2000 roku związany z Teatrem Muzycznym „Roma” w Warszawie, gdzie zagrał główne role w takich musicalowych hitach jak Miss Saigon, Grease, Pięciu Braci Moe, Koty, Les Misérables czy Upiór w operze nagrodzony podwójną Platynową Płytą.
Sławomir Chrzanowski dyrygował ponad 60 orkiestrami na świecie, w tym większością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, z którymi nadal prowadzi stałą współpracę. Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań, m.in. utworów Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Gheorge’a Zamphira i in. Towarzyszył największym gwiazdom polskiej sceny operowej: Wiesławowi Ochmanowi, Mariuszowi Kwietniowi, Piotrowi Beczale.
W koncercie oprócz musicalowych hitów (m.in. Rodgers - Dźwięki muzyki, L. Bernstein - Kandyd, S. Flaherty-Ragtime, F. Wildhorn-Jekyll & Hyde) usłyszymy również piosenki m.in. z takich filmów jak „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, „Deszczowa piosenka” i inne.
Koncert objęty jest programem „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”,- Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie - realizowanym w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.
******
Edyta Krzemień - śpiew Wokalistka i aktorka. Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny F. Chopina w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim oraz studia Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych.
Debiutowała w 2008 r. na scenie teatru Muzycznego Roma w Warszawie rolą Christine Daaé w musicalu Upiór w Operze. Potem zagrała główne role w musicalach: Les Miserables, Sweeney Todd, Tarzan, Notre Dame L’histoire, Jekyll and Hyde.
W koncercie TM Roma, „Ale Musicale” wcieliła się w główne postacie z takich musicali jak: Mała syrenka, Aladyn, Jekyll and Hyde, Koty, Upiór w Operze Love Never Dies, Les Miserables. Jest nowym głosem Królewny Śnieżki w odrestaurowanej wersji najstarszej, pełnometrażowej bajki Disneya Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. Koncertuje na terenie całej Polski z projektami: „Musicale - symfonicznie”, „Musical Melodies - duety” oraz „My Musical Dream”.
Damian Aleksander - śpiewAktor teatralny i telewizyjny. Absolwent Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Finalista XIX Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1998). Od 2000 roku związany z Teatrem Muzycznym ROMA w Warszawie, gdzie zagrał główne role w takich musicalowych hitach jak Miss Saigon, Grease, Pięciu Braci Moe, Koty, Les Miserables czy Upiór w operze nagrodzony podwójną Platynową Płytą. Wystąpił w kilku serialach (m.in. „Zostać Miss”, „Kryminalni”, „Hotel 52”), a także w filmie „Toilet Out Of Order” M. Bilskiego. Zrealizował polską wersję serialu „Teste Case” wraz z Discovery Channel. Propagator amerykańskiej metody Treningu Zastępowania Agresji (ART) w pracy z trudną młodzieżą. Studiował psychoterapię wg metody terapeutycznej A. Mindella. Był felietonistą w magazynach „Live and Travel” i „Łódź U Fly?”. Autor „Lapidariów podRóżnych” - tomiku aforyzmów i zdjęć z podróży po Indiach i Nepalu. Od 2012 r. współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską - w jej premierowym spektaklu musicalu Korczak Chrisa Williamsa w reżyserii Roberta Skolmowskiego wciela się w postać samego Janusza Korczaka. Obecnie przygotowuje się do trzech kolejnych produkcji: Skrzypka na dachu w Białymstoku, Jekyll&Hyde w Poznaniu oraz Rodziny Adamsów w Gliwicach.
Sławomir Chrzanowski - dyrygentUrodził się w Rybniku na Śląsku. Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1986 r. ukończył Teorię Muzyki, a w 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych.
W latach 1985-1990 prowadził orkiestry kameralną i symfoniczną Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Wraz z tymi zespołami uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych (Festiwal Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu, „Musica senza frontiere” w Bolonii, wystąpił także w Berlinie na specjalnym koncercie z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
W 1987 r. brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze (u prof. Kurta Sanderlinga), gdzie prowadził koncert finałowy. W 1991 r. uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento.
W 1990 r. w wyniku konkursu objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z tą orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na estradach w kraju i za granicą.
Dyrygował na festiwalach („Gaude Mater” w Częstochowie, „Viva il canto” w Cieszynie, „Zabrzański Festiwal Muzyki”, Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, „Silesia-Pradziad” w Kędzierzynie, Trnawska Wiosna Muzyczna w Trnawie, „Pro Baltica” w Toruniu, Jana Kiepury w Krynicy, Żartu Muzycznego w Nowym Sączu i in.). Wielokrotnie dyrygował imprezami cyklicznymi, jak „Nieszpory ludźmierskie”, „Koncert trzech polskich tenorów”. Ponad 50 razy prowadził koncerty - również wielkie imprezy charytatywne - z udziałem największego polskiego tenora, Wiesława Ochmana. Dokonał kilkunastu nagrań CD, a także rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i dla Telewizji Polskiej. Ze swoją orkiestrą występował w Rosji, w Niemczech, w Czechach, na Słowacji i w Japonii.
W latach 1991-1995 był dyrektorem artystycznym Filharmonii w Rybniku. Dyrygował ponad 60 orkiestrami na świecie, w tym większością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, z którymi nadal prowadzi stałą współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Regularnie występuje z orkiestrami czeskimi: Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także z zespołami operowymi w Bytomiu, w Łodzi i we Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi: w 2006 r. przygotował premierę Wesołej wdówki Lehára w Warszawie.
Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań, m.in. utworów Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Gheorge’a Zamphira i in. Towarzyszył największym gwiazdom polskiej sceny operowej: Wiesławowi Ochmanowi, Mariuszowi Kwietniowi, Piotrowi Beczale.
Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury (Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg). Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu (USA). W 2002 r. wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki: w Carnegie Hall w Nowym Jorku z koncertem muzyki polskiej oraz w Orchestra Hall w Chicago - z koncertem Trzech Polskich Tenorów. Od roku 2004 stale współpracuje ze słynną orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w roku 2005 zadebiutował w Chinach, prowadząc Wuhan Symphony Orchestra.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej Odznaki Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza, Srebrnym Medalem za długoletnią służbę.
Z D J Ę C I A