Bohdan, Mikola i Veronika Mlodnitski jako pierwsi otrzymali decyzje wojewody warmińsko-mazurskiego
Bohdan (8 lat), Mikola (7 lat) i Veronika (4 lata) Mlodnitski jako pierwsi otrzymali decyzje wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego o przyznaniu zezwolenia na pobyt stały w Polsce.
- Tak jak zapowiadaliśmy, wszystkie sprawy formalno-prawne przeprowadzamy jak najsprawniej i jak najszybciej, by osoby ewakuowane z Donbasu mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce, by mogły rozpocząć nowe życie w naszym kraju - powiedział wojewoda Marian Podziewski.
Zezwolenie na pobyt stały zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza to, że osoby, które przyjechały z Donbasu, będą mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce. Uzyskanie zezwolenia na pobyt stały jest też dla tych osób bardzo istotnym krokiem na drodze do uzyskania polskiego obywatelstwa. Decyzje zezwalające na pobyt w Polsce wydawane są na czas nieoznaczony.
W tym tygodniu osoby ewakuowane z Donbasu rozpoczęły naukę języka polskiego. Część z nich posługuje się językiem polskim, ale poziom jego znajomości jest zróżnicowany. Kursy językowe są prowadzone przez specjalistów ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Po przylocie do Polski wszystkie ewakuowane osoby wypełniły specjalne kwestionariusze, które pozwoliły m.in. na określenie poziomu znajomości języka polskiego. Na podstawie stopnia znajomości języka polskiego dokonano podziału na kilkuosobowe grupy. W środę zarówno dzieci, jak i dorośli rozpoczęli naukę języka. Poza kursami języka polskiego przewidziano również kursy doradztwa zawodowego oraz kursy orientacyjne.
Osoby polskiego pochodzenia ewakuowane z Donbasu przyleciały do Polski we wtorek 13 stycznia. Zostali zakwaterowani w dwóch ośrodkach w woj. warmińsko-mazurskim: w Łańsku i w Rybakach. Obecnie trwają procedury formalno-prawne związane z zalegalizowaniem ich pobytu.
Zakłada się, że osoby polskiego pochodzenia z Donbasu i członkowie ich rodzin będą przebywać w ośrodkach w Rybakach i w Łańsku do 6 miesięcy.
Przypominamy o możliwości udzielenia pomocy osobom pochodzenia polskiego ze wschodniej Ukrainy. MSW uruchomiło bank ofert, w którym gromadzone są informacje o wszelkich formach pomocy dla osób polskiego pochodzenia ze Wschodniej Ukrainy. Informacje dotyczą kwestii związanych m.in. z pracą i mieszkaniem. Bank ofert prowadzi Departament Obywatelstwa i Repatriacji MSW, tel. 22 60 139 35; 22 60 174 33, adres mailowy repatriacja@msw.gov.pl
Pomoc rzeczową przyjmuje Caritas Archidiecezji Warmińskiej, e-mail: olsztyn@caritas.pl, tel. 89 523 64 02.