Co zrobić, aby ferie były bezpieczne oraz jak unikać różnych zagrożeń, zwłaszcza podczas przebywania na zamarzniętych akwenach, rozmawiali dziś (23.01) z młodzieżą eksperci podczas sesji edukacyjnej „Bezpieczne ferie”. Sesję po raz kolejny zorganizował wojewoda Mariana Podziewskiego wraz z Grupą Specjalną Płetwonurków RP.
Tym razem zajęcia teoretyczne i praktyczne odbyły się w Zespole Szkół nr 1 w Nidzicy, która już latem zgłosiła chęć uczestnictwa w projekcie. Uczniowie klas gimnazjalnych uczyli się jak postępować w przypadku załamania się pokrywy lodowej, jak ratować tonącego zimą, a także jak szybko i skutecznie zawiadomić pomoc czy utrzymać przy życiu osobę z hipotermią.
- Wprawdzie teraz zbiorniki nie są zamarznięte, ale paradoksalnie ta kapryśna pogoda stwarza jeszcze większe niebezpieczeństwo. Zmienna aura powoduje, że pokrywa lodowa, choć widoczna dla oka, jest bardzo cienka. Dzieci i młodzież nie zawsze zastanawiają się czy jest wystarczająco bezpiecznie, aby na nią wejść. Stąd pomysł, aby sukcesywnie docierać do uczniów wszystkich szkół w naszym województwie z teoretyczną i praktyczną wiedzą w zakresie przebywania na zamarzniętych akwenach takich jak jeziora czy stawy - mówi wojewoda Marian Podziewski, który przed kilkoma laty wraz z Grupą Specjalną Płetwonurków RP zainicjował letnie i zimowe sesje odbywające się przed wakacjami i feriami.
Program tych spotkań powstał w oparciu o doświadczenia osób, które na co dzień zajmują się ratowaniem życia i zdrowia, a także tych, którym zależy na tym, aby podnosić świadomość dzieci, a tym samym wpływać na poprawę bezpieczeństwa podczas wypoczynku. Jak dowodzą badania, to właśnie działania edukacyjne i prewencyjne są najlepszym sposobem, aby budować świadomość młodych ludzi, aby uczyć ich odpowiedzialnych zachowań, a także tego jak pomóc sobie lub innym w sytuacji zagrożenia.
Jak zapowiedział wojewoda, trwają prace nad nowymi narzędziami multimedialne związanymi z realizacją tego projektu, a także nad tym, aby przyłączały się do niego kolejne szkoły.
Z D J Ę C I A