W Domu Gazety Olsztyńskiej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbyło się wczoraj (13.01) spotkanie adresowane do dzieci pod hasłem „Jak się Stary Rok z Nowym spotkał - magiczny czas karnawału”. Uczestniczyły w nim przedszkolaki z II grupy Przedszkola Miejskiego nr 24 w Olsztynie.
Na początku dzieci wysłuchały opowieści o tym, jak w dawnych czasach świętowano Nowy Rok na Warmii, jak się przygotowywano do obchodu święta Trzech Króli. Dawniej obchodzono go bardzo hucznie: odbywały się liczne zabawy i tańce. Prowadząca spotkanie przedstawiła również zwyczaje panujące w karnawale, np. zawieszanie huśtawki, na której każdy domownik musiał pohuśtać się 10 razy.
Dużym powodzeniem cieszyły się też wróżby i zabawy, takie jak wycinanie z dyni bądź buraka otworów, które miały wyglądać jak ich oczy i usta, a potem wstawianie do środka warzywa zapalonej świecy - w ten sposób wzajemnie się straszono.
W dawnych czasach ostatni tydzień karnawału był bardzo pracowity dla gospodyni domu, która piekła dużo ciast i pączków. Ta tradycja nie zniknęła zupełnie, obecnie także mamy taki dzień - „Tłusty Czwartek”, podczas którego jemy słodkości.
Przedszkolaki posłuchały także o różnicach w obchodzeniu karnawału na przestrzeni lat, a wszystko to bardzo ciekawie przedstawione i dostosowane do ich wieku.
Ostatnim punktem programu, a dla milusińskich najprzyjemniejszym, było własnoręczne przygotowywanie masek karnawałowych, które mogą zaprezentować na balu karnawałowym.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :