Do wydziału środowiska i rolnictwa Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie wpłynęło postanowienie Ministra Środowiska z dnia 5 marca 2008 r. uzgadniające warunki realizacji przedsięwzięcia przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na „budowie obwodnicy Olsztyna w ciągu drogi krajowej nr 16”. Minister Środowiska uzgadnia realizację tego przedsięwzięcia według wariantu II (niebieskiego).”
W gminach, których dotyczy budowa obwodnicy południowej: Olsztyn, Purda, Stawiguda, i Gietrzwałd obwieszczenie musi być wyłożone przez 14 dni, później jest jeszcze 7 dni na ewentualne złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy przez zainteresowane strony.
Po upływie tych 21 dni, jeśli nie będzie wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy, Wojewoda wyda decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na budowę południowego przebiegu obwodnicy dla Olsztyna. Decyzja trafi wtedy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Przedmiotem inwestycji jest budowa południowej obwodnicy Olsztyna w ciągu drogi krajowej nr 16, na odcinku od wsi Kudypy na zachodnich peryferiach Olsztyna do okolic wsi Wójtowo, leżącej na wschód od miasta, o długości ok. 27 km. Droga docelowo będzie biegła nowym śladem.
Planowana obwodnica jest odnogą korytarza komunikacyjnego „Via Hanseatica”, biegnąc przez Olsztyn i Ełk (droga nr 16) zmierza do trasy „Via Balitica”. Ze względu na bardzo rozległy i kosztowny charakter inwestycja realizowana będzie w dwóch etapach: obwodnica południowa w ciągu drogi krajowej nr 16 i obwodnica północno-wschodnia w ciągu drogi krajowej nr 51.
Podstawowym celem planowanego przedsięwzięcia jest usprawnienie przejazdu przez miasto, zwiększenie przepustowości, bezpieczeństwa i komfortu jazdy, a przede wszystkim eliminacja ruchu tranzytowego z ulic miasta.
W raporcie o oddziaływaniu na środowisko rozpatrywano dwa warianty przebiegu obwodnicy Olsztyna - II niebieski i III czerwony.
Za najkorzystniejszy wariant przebiegu obwodnicy Olsztyna należy przyjąć wariant II (niebieski), którego trasę wyznaczono unikając, tak, jak było to możliwe, wszelkich konfliktów społecznych i środowiskowych. Inwestycja w tym wariancie omija duże skupiska zabudowy mieszkaniowej osiedla Zacisze i Jaroty oraz nowobudowane bloki mieszkalne przy skrzyżowaniu z drogą Olsztyn-Butryny, w przeciwieństwie do wariantu III (czerwonego), który biegnie w bezpośrednim ich sąsiedztwie.
W związku z oddaleniem korytarza drogi od osiedli mieszkaniowych w wariancie II, wybudowane zostaną 3 ekrany akustyczne o łącznej długości ok. 2000 m.
Prowadzenie trasy po nowym szlaku spowoduje przerwanie ciągłości siedlisk i stanie się barierą dla funkcjonowania korytarzy ekologicznych. Mając to na uwadze, zaprojektowane zostały 2 górne przejścia dla zwierząt dużych, 2 przejścia dla zwierząt średnich pod drogą oraz 4 przepusty dla zwierząt małych i 3 systemy przejść dla płazów.
Projektowana obwodnica biegnie w oddaleniu od siedlisk i gatunków chronionych, dla których został utworzony obszar Natura 2000. Omawiane przedsięwzięcie nie powinno negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000 oraz Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Pasłęki.
Na terenie projektowanego korytarza południowej obwodnicy Olsztyna nie znajdują się żadne stanowiska wpisane do rejestru zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego.
Na trasie planowanej inwestycji znajdują się stanowiska archeologiczne. W celu zabezpieczenia dóbr kultury zostaną przeprowadzone wyprzedzające badania archeologiczne.