Wczorajszego wieczoru (12.12) w Planecie 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, odbyła się otwarta debata „Młodzi chcą!”, w której udział wzięli uczniowie Gimnazjum nr 13 w Olsztynie oraz dorośli wytypowani przez nich w ramach wcześniejszych warsztatów - m.in. nauczyciel, ksiądz, psycholog, sportowiec, znana osoba, działacz społeczny, senior i człowiek z pasją. Podczas spotkania padły ważne pytania nurtujące młodzież.
Debata była zwieńczeniem projektu-eksperymentu „Młodzi chcą!”. Przez trzy tygodnie gimnazjaliści regularnie spotykali się na półtoragodzinnych warsztatach poświęconych relacjom pomiędzy młodymi a dorosłymi. Spotkania te miały na celu wsparcie rozwoju młodzieży oraz wzmocnienie ich wewnętrznego potencjału, którego naturalną emanacją jest ciekawość, otwartość i szczerość. Efektem warsztatów jest próba nawiązania udanego dialogu ze starszym pokoleniem. W trakcie warsztatów młodzi ludzie określili interesujące ich „kategorie” dorosłych, a następnie wypracowali szereg pytań, od których rozpoczęła się debata.
Zaproszeni dorośli to: sportowiec - Agnieszka Wial, ksiądz - Wojsław Czupryński, filozof - Andrzej Poterała, nauczyciel - Jędrzej Kołakowski, działacz społeczny - Piotr Romanowski, podróżnik - Małgorzata Wiśniewska, znany człowiek &- Bartosz Krusznicki, seniorka - Elwira Gutkowska, psycholog - Agnieszka Kołodyńska, polityk - Krzysztof Kacprzycki.
Na początku spotkania młodzi przedstawili zasady obowiązujące na debacie, po czym każdy z dorosłych miał 8 minut, aby odpowiedzieć na pytania przygotowane przez gimnazjalistów. Ksiądz został zapytany między innymi o to, z jakimi grzechami najczęściej się spotyka i co sądzi o celibacie. Jako druga odpowiadała pani psycholog. Chciano poznać jej sposoby na szczęście i pokonywanie problemy, ponieważ tych nie brakuje w trakcie dorastania. Sportowiec Agnieszka Wial natomiast opowiadała o determinacji i pracy jaką wkłada w treningi, aby osiągnąć sukces. Pytania do łatwych nie należały, a w szczególności te skierowane do filozofa, np. czy odkrył sens życia? Padło też słynne pytanie „Mieć czy być?”. Na wiele z nich można by odpowiadać godzinami, a goście mieli na to tylko kilka minut, co czyniło zadanie jeszcze trudniejszym.
Przeprowadzenie debaty w bibliotece nie było przypadkowe, ponieważ projekt „Młodzi chcą!” wpisuje się w szerokie ogólnopolskie działanie ukazujące biblioteki jako przyjazne przestrzenie, mogące służyć międzypokoleniowej wymianie myśli, poglądów i opinii.
Organizatorzy przedsięwzięcia mają plany aby, kontynuować tego typu spotkania.
Z D J Ę C I A