Muzeum zaprasza na wystawę „Nie tylko Stare Miasto. Pradzieje Olsztyna”
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza na wystawę zatytułowaną „Nie tylko Stare Miasto. Pradzieje Olsztyna”. Otwarcie ekspozycji nastąpi w środę (10.12) o godz. 18.00 w olsztyńskim Zamku Kapituły Warmińskiej.
Tytuł wystawy nawiązuje do powszechnego u olsztyniaków i niemal instynktownego wiązania przeszłości archeologicznej z terenem Starego Miasta i zamku. Oczywiście gotyckie relikty średniowiecznej zabudowy są najlepiej widoczne właśnie tam. Jednak dzisiejszy Olsztyn to nie tylko Stare Miasto. To 23 osiedla na prawie 90 km
2. Obszar niemal każdego z nich przyniósł w ciągu ostatnich 100 lat nowe odkrycia archeologiczne, dając łącznie olbrzymią liczbę, ponad 140 stanowisk - od mezolitu po czasy nowożytne.
Myśl przyświecającą wystawie najlepiej wyrażają słowa Johanna Wolfganga von Goethe, które miał wypowiedzieć na widok wykopalisk w Pompejach:
„Przechodniu, pomnij że stąpasz po dachach domostw, które dopiero czas i kataklizmy uczyniły Twoją podłogą”. W przypadku niektórych stanowisk archeologicznych w Olsztynie, cytat ten można potraktować literalnie. Precyzyjniej, rzeczywiście są w naszym mieście współczesne domy stojące na miejscu osad sprzed ponad 2 tysięcy lat.
By ułatwić zwiedzającym zrozumienie tego fenomenu muzealnicy zestawili ze sobą konkretne miejsca współczesnego Olsztyna z tym, jak według ich wiedzy wyglądały w odległej przeszłości. W tym ujęciu prezentowane zabytki są przede wszystkim świadectwem aktywności człowieka na tym obszarze 1,5, 2 czy 9 tysięcy lat temu. Przez część interaktywną wystawy muzeum proponuje zwiedzającym bliższe poznanie elementów życia codziennego społeczności zamieszkujących teren dzisiejszego Olsztyna przed wiekami.
Kolejnym aspektem ekspozycji jest zwrócenie uwagi zwiedzających na to, co dziś dzieje się z elementami naszego dziedzictwa. Przez prezentację stanowisk niszczonych czy betonowanych organizatorzy wystawy chcą uczulić mieszkańców Olsztyna, że bezcenne świadectwa przeszłości mogą błyskawicznie ulec zniszczeniu.
Wernisaż wystawy odbędzie się 10 grudnia o godzinie 18.00 na zamku w Olsztynie. Tam też będzie można ją odwiedzać przez najbliższe pół roku.