Tłumy wielbicieli Stanisława Mikulskiego pożegnały niezwykle popularnego aktora na Powązkach Wojskowych w Warszawie, gdzie Jego pogrzeb odbył się w piątek (5.XII). Wśród żegnających byli członkowie Klubu Miłośników Stawki i mieszkańcy Olsztyna.
Pogrzeb zgromadził tłumy miłośników Stanisława Mikulskiego z całej Polski, a nawet z zagranicy. Aktor, który grał w wielu filmach (np. w „Kanale” czy „Ewa chce spać”) oraz spektaklach teatralnych, największą sławę zyskał nieśmiertelną rolą Hansa Klossa w serialu „Stawka większa niż życie”. Jego filmowym antagonistą był Hermann Brunner, w którego postać znakomicie wcielił się Emil Karewicz.
Potem przez całe lata obaj panowie byli kojarzeni ze sobą, występowali wspólnie podczas różnych spotkań z widzami, w tym w Olsztynie. W 2003 roku brali udział w olsztyńskiej promocji książki Bogdana Bernackiego o serialu i odsłonięciu tablicy „Zaułka Stawki większej niż życie” na Starym Mieście. Jak wspomina olsztyński dziennikarz i wydawca Tomasz Śrutkowski, pomysłodawca tablicy, została ona umieszczona w miejscu, gdzie w 1967 roku kręcono jeden z odcinków o słynnym agencie J-23.
Tomasz Śrutkowski był jednym z olsztynian, którzy przyjechali na pogrzeb aktora. Oprócz niego widzieliśmy m.in. Jerzego Okuniewskiego, prezesa Książnicy Polskiej w Olsztynie, gdzie niedawno Stanisław Mikulski promował swoją autobiografię pt. „Niechętnie o sobie”. Wcześniej aktor kilkakrotnie przebywał w naszym mieście, a częściej przyjeżdżał na Mazury, gdzie miał swój letni domek nad jeziorem.
W Domu Pogrzebowym zmarłego pożegnali: minister kultury Małgorzata Omilanowska, w imieniu środowiska aktorskiego Ignacy Gogolewski (grał w jednym odcinku „Stawki”) i Jarosław Gajewski, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego, Ewa Wiśniewska (jedna rola w serialu, ale występowała z Mikulskim w teatrze), a poza tym Bogdan Bernacki, szef Klubu Miłośników Stawki oraz - w najbardziej wzruszającym pożegnaniu - wnuczka aktora Olga.
Poza tym w pogrzebie wzięli też udział aktorki Teresa Lipowska i Ewa Szykulska (grała w serialu o Panu Samochodziku), Radosław Piwowarski, reżyser telenoweli „Złotopolscy”, w której Mikulski odtwarzał postać Wielkiego Aktora, no i oczywiście przyjaciel Mikulskiego - Emil Karewicz.
Urna z prochami Stanisława Mikulskiego spoczęła w Alei Zasłużonych wojskowego cmentarza na Powązkach, gdzie pododdział Wojska Polskiego oddał salwę honorową, a na miejscu pochówku ustawiono krzesełko z napisem: „Stanisław Mikulski”.
*****Stanisław Mikulski urodził się 1 maja 1929 roku w Łodzi, w 1953 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Po egzaminie rozpoczął występy w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. W roku 1964 przeniósł się do Warszawy i grał w stołecznych teatrach - Powszechnym, Ludowym, a następnie w Teatrze Polskim. W latach 1983-88 był aktorem Teatru Narodowego. Zmarł 27 listopada 2014 roku.
Z D J Ę C I A