Jerzy Giedroyc (fotografia z Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu)
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy „Jerzy Giedroyc - Książę Emigrantów”. Wystawa otwarta zostanie w czwartek (20.03) o godz. 17. w Starym Ratuszu. Wernisaż rozpocznie pokaz filmu „Redaktor” w reżyserii Ignacego Szczepańskiego.
Wystawa została przygotowana przez Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu wspólnie z Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego.
-
Dla mnie emigracja jest kwestią walki. Nie o utrzymanie tego co było, ale o pewne sprawy zasadnicze. Dla mnie taką zasadniczą sprawa była niepodległość Polski - mówił Jerzy Giedroyc.
W Galerii Stary Ratusz WBP można będzie poznać historię życia i działalności Jerzego Giedroycia oraz pisarzy z Kręgu Kultury.
W zeszłym roku minęło 60 lat od ukazania się 1. numeru Kultury. Miesięcznik został założony przez Jerzego Giedroycia, który redagował go nieprzerwanie przez ponad 50 lat do swojej śmierci w 2000 roku. Na łamach Kultury publikowali swoje teksty wybitni pisarze i publicyści, m.in. Andrzej Bobkowski, Józef Czapski, Czesław Miłosz, Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Stempowski, Konstanty Jeleński, Witold Gombrowicz, Marek Hłasko, Sławomir Mrożek i Stefan Kisielewski. Przez dziesięciolecia Kultura była trybuną wolnej myśli politycznej i kulturalnej nie tylko dla Polaków, ale też Ukraińców, Białorusinów i Litwinów. Przez wiele lat niewielu wierzyło w wizję Jerzego Giedroycia o wolnej Polsce, która będzie miała za sąsiadów wolną Ukrainę, Litwę i Białoruś.
Podczas trwania wystawy zaplanowany jest cykl imprez dla młodzieży licealnej oraz pokazy filmów dokumentalnych - REDAKTOR w reżyserii Ignacego Szczepańskiego. Zapisy pod numerem tel. 089-524 90 37.
Autorką scenariusza wystawy jest Agnieszka Mitkowska z Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu. Projekt graficzny jest dziełem Hanny Milanowicz.
Wystawa „Jerzy Giedroyc - Książę Emigrantów” czynna będzie od 20 marca do 3 kwietnia 2008 roku.