Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
16:42 28 listopada 2024 Imieniny: Lesława, Grzegorza
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Z serwisów
MAREK KSIĄŻEK/EXTRA SUKCES | 2008-03-18 23:35 | Rozmiar tekstu: A A A
Zakątki Olsztyna

Teatr w darze wdzięczności

Olsztyn24
Teatr im. Stefana Jaracza | Więcej zdjęć »

Jednym z olsztyńskich przykładów ironii dziejów jest teatr dramatyczny, który był darem wdzięczności za wygrany przez Niemcy plebiscyt, a dziś kwitnie w nim słowo polskie.

Długi czas Olsztyn nie miał stałego teatru. We wrześniu 1904 roku miasta Olsztyn, Kłajpeda i Wystruć (obecnie Czerniachowsk w obwodzie kaliningradzkim) utworzyły spółkę, która utrzymywała zespół teatralny dający jesienią każdego roku około 25 występów. W 1908 roku władze miasta postanowiły zbudować gmach teatralny, ale z braku pieniędzy plan odłożono na później, zaś zespół dalej występował na deskach hotelu Deutsches Haus. I dopiero w 1925 roku powstał stały teatr przy dzisiejszej ulicy 1 Maja jako dar wdzięczności dla Olsztyna „za wierność okazaną niemieckiej ojczyźnie” w czasie plebiscytu 1920 roku.

W wystawieniu tego „pomnika niemieckiej kultury” dużą zasługę miał ówczesny szef propagandy plebiscytowej Max Worgitzky, a placówkę nazwano Treudant-Theatre, czyli właśnie „dar wdzięczności”. Zaprojektował go najbardziej znany architekt niemiecki doby międzywojnia - August Feddersen, autor niemal wszystkich najważniejszych budowli w mieście, w tym kościoła franciszkanów i młyna-spichlerza obok Pl. Bema.

Do 1945 roku, co oczywiste, w teatrze grano sztuki jedynie po niemiecku, a dobre warunki akustyczne umożliwiały wystawianie oper i operetek, które cieszyły się największym powodzeniem publiczności. Jeszcze do dzisiaj pod sceną znajduje się kanał dla orkiestry, wykorzystany kilka lat temu podczas wystawiania opery „Tosca”.
R E K L A M A
Po II wojnie światowej miejscowe władzy planowały w budynku teatru urządzić wojewódzki dom kultury. Pomysł ten pierwsi mieszkańcy Olsztyna uznali za niepoważny. Zwłaszcza że wśród pionierów znalazła się grupa aktorów z Wilna.

18 listopada 1945 roku działalność polskiego teatru zainaugurowano premierą „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Stanisława Milskiego. Kronikarze wspominają, że spektakl odbył się w warunkach iście spartańskich, w pozbawionym ogrzewania, wody, szyb i zaplecza budynku, ale za to przy entuzjazmie publiczności. W pierwszym zespole aktorskim były takie gwiazdy jak Jan Kurnakowicz, Hanna Skarżanka i Eugenia Śnieżko-Szafnaglowa.

W 1946 roku na krótko objął kierownictwo artystyczne teatru sam Karol Adwentowicz, a na scenie wystąpił Aleksander Sewruk. Teatrowi nadano imię zmarłego w sierpniu 1945 roku wielkiego polskiego aktora Stefana Jaracza, którego popiersie ustawiono na skwerze naprzeciwko.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.