Pięcioosobowe zespoły uczniów z siedmiu olsztyńskich gimnazjów wzięły w czwartek (27.11) udział w XIII Międzygimnazjalnym Konkursie Wiedzy o Olsztynie.
Wielka przygoda zaczęła się od dwóch warsztatów historyczno-konserwatorskich zorganizowanych na przełomie października i listopada. Najpierw Joanna Piotrowska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddział Terenowy w Olsztynie oprowadziła młodych pasjonatów historii po olsztyńskich zabytkach, opowiadając także, na czym polega profesjonalna ochrona tych śladów naszej przeszłości. Kilka dni później Iwona Bolińska-Walendzik, artysta plastyk, prezes Stowarzyszenia ARESZT SZTUKI, zaprosiła młodzież do Kamienicy Naujacka na warsztat pt. „Nowe Życie w Starych Murach. Zabytki w kulturze Olsztyna”. Na przykładzie właśnie tej kamienicy, odrestaurowanej i przywróconej do życia po latach funkcjonowania w stanie przysłowiowej „bylejakości”, gimnazjaliści poznali zasady procesu rewitalizacji zabytków. O ich obecność w miejskiej przestrzeni trzeba przecież zadbać koniecznie, niekoniecznie tworząc jednak przy tym kolejne muzeum. Zgodnie z nowoczesnymi trendami konserwatorskimi, odrestaurowany zabytek powinien dalej służyć mieszkańcom swojego miasta, jako obiekt publiczny czy też mieszkalny. Tak właśnie, jak przywrócona kilka lat temu do życia Kamienica Naujacka, siedziba olsztyńskiego MOK-u.
Po jesiennych warsztatach przyszedł czas na pogłębienie i ugruntowanie uzyskanej wiedzy, czyli przygotowanie się do wielkiego, listopadowego finału XIII Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Olsztynie, dofinansowanego ze środków Gminy Olsztyn i objętego honorowym patronatem przez prezydenta miasta. Dotąd finały te były organizowane na Zamku, w CEiK-u, w Ratuszu oraz w olsztyńskiej Galerii BWA. W tym roku po raz pierwszy gimnazjaliści spotkali się w Gimnazjum Nr 11, w związku z obchodami stulecia urodzin patrona tej szkoły, mistrza Hieronima Skurpskiego.
Finał konkursu składał się z dwóch etapów. Podczas pierwszego trzyosobowy zespół uczniowski z każdej szkoły – do konkursu przystąpiły gimnazja nr: 7, 11, 12, 13, 14, 23 i 24 - odpowiadał na wylosowane przez siebie pytanie, po czym, jeżeli miał kłopoty z odpowiedzią, mógł skorzystać z pomocy swojego dwuosobowego zespołu ratunkowego. Dobra odpowiedź dawała dwa punkty, niepełna lub udzielona przez zespół ratunkowy - jeden. Punktacja była na bieżąco uzupełniana, każdy zespół widział więc od razu, jak plasuje się na tle pozostałych.
Drugi etap polegał na przedstawieniu, przygotowanych przez uczniów, czterominutowych prezentacji na temat: „Spacerkiem po Olsztynie - najciekawsze zabytki miasta”. Tutaj jury oceniające prace kierowało się trzema kryteriami: merytorycznym, artystycznym oraz zgodności z tematem. Dbający o kryterium merytoryczne twórcy prezentacji nie zapomnieli w większości o dwóch najbardziej charakterystycznych olsztyńskich obiektach: Zamku i Katedrze, których obrazy jednak - to przywilej młodości - ilustrowali nie tylko muzyką renesansową, ale także nowoczesnym hip-hopem. Oczywiście wykorzystywano też czasem nieśmiertelny motyw „Olsztyn Kocham” zespołu Czerwony Tulipan. Jedynym wyjątkiem była tu prezentacja Gimnazjum Nr 23, twórcy której przedstawili kościół św. Wawrzyńca w Gutkowie, prawdopodobnie najstarszy obiekt sakralny w okolicy Olsztyna.
„Ale jak tu pokazać w cztery minuty tak piękne miasto, jak Olsztyn?” - powiedział mi z nutką żalu Kuba Śladowski z Gimnazjum Nr 24. On sam wolałby też pytania bardziej konkretne, związane z datami wydarzeń w historii Olsztyna. Tymczasem uczestnicy konkursu musieli wypowiadać się w kwestiach bardziej ogólnych, jak na przykład: „Co mieści się dzisiaj w Tartaku Raphaelsonów?”, albo: „Co wita turystę wchodzącego do Kamienicy Naujacka?”. Odmienne zdanie wyraziły za to koleżanki Kuby z Gimnazjum Nr 12: Kasia Liebert, Monika Radziszewska i Dominika Tyrawska. Dla nich z kolei pytania konkursowe przygotowane przez dwie specjalistki: wspomnianą wyżej Iwonę Bolińską-Walendzik oraz Joannę Mariuk, historyka sztuki i przewodnika, nie były zbyt trudne, ponieważ „dobrze się przygotowały ćwicząc i w domu i w szkole”.
Po zakończeniu konkursu jury musiało się naradzić. W tym czasie zebranym umilał czas występ zespołu wokalnego HOT ELEVEN działającego, jak sama nazwa wskazuje, właśnie w Gimnazjum Nr 11.
A potem ogłoszono wyniki. Zwycięzcą XIII Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Olsztynie został zespół Gimnazjum nr 7 pod przewodnictwem Doroty Zarębskiej. Drugie miejsce zajął zespół z Gimnazjum nr 12 a trzecie zespół z Gimnazjum Nr 14.
Z D J Ę C I A