W Planecie 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się dzisiaj (27.11) spotkanie z Kazimierzem Brakonieckim - poetą, pisarzem, eseistą, krytykiem literackim, redaktorem, tłumaczem literatury francuskojęzycznej i animatorem kultury. Głównym tematem spotkania był najnowszy tom poezji autorstwa poety - „Amor fati”, wydany w bieżącym roku przez wydawnictwo Forma.
Autor opowiadał o swoich wcześniejszych poematach, jaką mają tematykę, kiedy się pojawiały. Najwięcej miejsca poświęcił jednak swojemu najświeższemu dziełu. Przybliżył publiczności proces tworzenia wierszy, miejsce i sposób pisania. Zdradził, że kładł się na ogromnym łóżku, zamykał oczy, a po kilku dniach te wiersze do niego „przychodziły”, aż miał już w głowie cały tom. Zaznaczył, że do zapisywania swej twórczości nie używa komputera, tylko wszystko zapisuje ręcznie.
Na „Amor fati” złożyło się 50 wierszy, choć na początku autor chciał u mieścić ich aż 60. Uznał jednak, że lepiej odrzucić 10 z nich. Ważną informacją była też ta, komu dedykowany jest tomik - Barbarze Sadowskiej, wybitnej poetce (1940-1986), której postać autor także przybliżył swym gościom.
******
R E K L A M A
Kazimierz Brakoniecki urodził się 12 grudnia 1952 r. w Barczewie. Ukończył polonistykę (1976 r.) oraz Podyplomowe Studium Muzealnictwa (1988 r.) na Uniwersytecie Warszawskim.
Po ukończeniu studiów pracował w Bibliotece Ossolineum we Wrocławiu (od marca 1977 r.), następnie w Olsztynie (od września 1977 r.) w: Miejskim i Międzyzwiązkowym Domu Kultury, Stowarzyszeniu „Pax”, Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum”, Bibliotece Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. W latach 1985-1995 pracował jako twórca i kurator wystaw sztuki polskiej XX w. w Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie. Od września 1995 r. kieruje Centrum Polsko-Francuskim Côtes d’Armor - Warmia i Mazury w Olsztynie.
Był członkiem Koła Młodych działającym przy Związku Literatów Polskich (wiceprzewodniczący) w latach 1978-1981, później krótko (niecały miesiąc) samego ZLP w 1987 r. Obecnie należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od końca 1989 r.) oraz polskiego Pen Clubu (od września 2003 do października 2007 był również członkiem zarządu). Wielokrotnie nagradzany za działalność kulturalną i twórczość literacką.
Poeta, eseista, krytyk literacki, redaktor, tłumacz literatury francuskiej Bretanii, autor antologii literackich, animator kultury, kurator wystaw plastycznych. Współzałożyciel i współtwórca olsztyńskiego stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia” (1990) oraz Fundacji „Borussia” (2006), pomysłodawca i współzałożyciel Olsztyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Bretanii i Francji „Amitié”. Współzałożyciel i pierwszy redaktor naczelny pisma „Borussia. Kultura. Historia. Literatura” w latach 1991-1997. Ponadto m.in.: redaktor strony literackiej w „Gazecie Olsztyńskiej” w latach 1995-1997, współzałożyciel i redaktor pierwszego numeru czasopisma „Warmia i Mazury. Kultura - Społeczeństwo - Region”, współorganizator Kongresu Kultury Mazur, Warmii i Powiśla w 2000 r. Pomysłodawca, kurator i współautor wystaw sztuki oraz katalogów.