W Hotelu Wileńskim w Olsztynie podsumowano dzisiaj (25.11) projekt „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”. W spotkaniu wzięli udział bibliotekarze z Polski oraz Norwegii, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się wielokulturowością.
Projekt „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur” realizowany był przez Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w czterech województwach: warmińsko-mazurskim, małopolskim, opolskim i pomorskim. Wzięły w nim udział cztery biblioteki wojewódzkie, dziewięć bibliotek powiatowych oraz trzydzieści sześć bibliotek gminnych (łącznie z filiami - ponad 150 placówek). W naszym regionie natomiast dwadzieścia bibliotek gminnych (łącznie z filiami - 44 placówki biblioteczne): Miejska Biblioteka Publiczna w Bartoszycach, Biblioteka Publiczna w Bisztynku, Gminna Biblioteka Publiczna w Galinach, Ośrodek Kultury - Biblioteka w Górowie Iławieckim, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sępopolu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku, Gminna Biblioteka Publiczna w Kalinowie, Biblioteka Publiczna Gminy Ełk z siedzibą w Nowej Wsi Ełckiej, Gminny Ośrodek Kultury - Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Juchach, Biblioteka Publiczna w Gołdapi, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie, Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich, Gminna Biblioteka Publiczna w Budrach, Gminna Biblioteka Publiczna w Pozezdrzu, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynku, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie, Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Janusza Korczaka w Dobrym Mieście, Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie (jako koordynator).
Celem projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur” było wypracowanie modelu biblioteki integrującej różnorodną lokalną społeczność, a także wyposażenie bibliotekarzy w wiedzę i umiejętności potrzebne przy planowaniu oraz realizacji działań w tym zakresie. Bibliotekarzy uczestniczących w przedsięwzięciu objęto cyklem szkoleń uwrażliwiających na wielokulturowość i dyskryminację mniejszości. Nauczyli się na nich w jaki sposób planować, realizować i promować działania wielokulturowe. Projekt był realizowany we współpracy z sześcioma bibliotekami norweskimi.
Przystępując do projektu, warmińsko-mazurskie biblioteki zostały zobligowane do nawiązania współpracy. Trzy z tych partnerstw mogły bezpośrednio wymienić doświadczenia z Norwegami. Polsko-norweskie działania przeprowadzono w trzech powiatach: gołdapskim (we współpracy z bibliotekami z powiatu węgorzewskiego), bartoszyckim i olsztyńskim.
Dzisiejsza konferencja była nietypowym podsumowaniem przedsięwzięcia w województwie warmińsko-mazurskim. Jej głównym punktem była wymiana pomiędzy uczestnikami doświadczeń i zdobytej wiedzy poprzez uczestnictwo w grze „Wielokulturowa Biblioteka”, polegającej na wspólnym rozwiązywaniu specjalnie ułożonych pod projekt zadań.
Z D J Ę C I A
F I L M Y