Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie zorganizował dziś (20.11) konferencję poświęconą wdrażaniu Programu Operacyjnemu Kapitał Ludzki na Warmii i Mazurach w obszarze rynku pracy i wsparcia przedsiębiorstw. Gospodarzami konferencji byli wicemarszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i dyrektor WUP w Olsztynie Zdzisław Szczepkowski, a uczestnikami przede wszystkim pracodawcy, samorządowcy oraz dyrektorzy i pracownicy powiatowych urzędów pracy w województwie warmińsko-mazurskim.
- Praktycznie zakończyliśmy kontraktowanie zadań w tej perspektywie finansowej - powiedział m.in. dyrektor Szczepkowski.
- Mamy jednak jeszcze czynnych prawie 150 projektów, wiele z nich potrwa do połowy przyszłego roku, a niektóre jeszcze dłużej. Jednocześnie jesteśmy w przededniu zakończenia negocjacji z Komisją Europejską, zarówno Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury, jak i Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.Osiem lat realizacji programu Kapitał Ludzki na Warmii i Mazurach w obszarach rynku pracy i przedsiębiorczości podsumował wicemarszałek Brzezin.
- To dla nas radosny czas, ponieważ spełniliśmy swoją rolę jako Urząd Marszałkowski, jako Wojewódzki Urząd Pracy i jako powiatowe urzędy pracy, ale przede wszystkim jako beneficjenci środków - powiedział wicemarszałek.
- Bezrobocie oscyluje przy liczbie 93. tysięcy osób i wykazuje tendencję spadkową. Dzieje się tak również za przyczyną wprowadzenia środków unijnych w obszar rynku pracy i przedsiębiorczości.Z przedstawionych podczas konferencji danych wynika, że od 2007 roku na działania PO Kapitał Ludzki realizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy przeznaczono 889 mln złotych, z czego 650 mln złotych pochłonęła aktywizacja rynku pracy, zaś kwota 239 mln wsparła regionalne przedsiębiorstwa. Największe kwoty (157,5 mln złotych) przeznaczono na projekty szkoleniowo-doradcze dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz wsparcie osób zwalnianych oraz odchodzących z rolnictwa i rybołówstwa (76,4 mln złotych).
Środki te zostały rozdysponowane po przeprowadzeniu 80. konkursów, w których przyjęto do realizacji 3 383 wnioski o dofinansowanie. Większość wniosków (1250) zł pochodziła z Olsztyna. Kolejne powiaty na liście najaktywniejszych w staraniach o pozyskanie środków z PO Kapitał Ludzki to Ostróda (169 wniosków), Iława (128 wniosków) i Elbląg (112 wniosków). Po środki z tego programu operacyjnego sięgały też podmioty spoza województwa, które były autorami 1153 wniosków.
Wśród efektów realizacji PO Kapitał Ludzki wymienia się m.in.
» zaktywizowanie ponad 62 tys. osób pozostających bez zatrudnienia, poprzez zapewnienie im dostępu do różnorodnych form wsparcia, takich jak: poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, wsparcie psychologiczne, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, szkolenia zawodowe, staże i praktyki w zakładach pracy itp.,
» podniesienie kwalifikacji przez ponad 32,5 tys. dorosłych osób pracujących (w tym ponad 16 tys. pracowników o niskich kwalifikacjach),
» objęcie działaniami szybkiego reagowania w postaci m.in. szkoleń przekwalifikowujących i dotacji na założenie działalności gospodarczej blisko 1,8 tys. osób zwolnionych bądź zagrożonych zwolnieniem z zakładów pracy dotkniętych procesami restrukturyzacyjnymi.
Znaczna część dzisiejszej konferencji poświęcona była nowej perspektywie unijnego finansowania 2014-2020, kiedy Warmia i Mazury ma otrzymać 200 mln euro na sprawy związane z regionalnym rynkiem pracy. To około 10 procent więcej niż w kończącej się perspektywie finansowej. Z wystąpienia dyrektora WUP Zdzisława Szczepkowskiego uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się ile będzie tych pieniędzy, na jakie cele będą przeznaczone i kto będzie mógł o te środki zabiegać. Wicedyrektor WBP Tomasz Szarek natomiast poinformował o preferencjach dla młodych osób w ubieganiu się o wsparcie finansowe w nowej perspektywie.
Z D J Ę C I A
F I L M Y