Galeria „Zamek” w Reszlu oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza w najbliższy piątek (21.11), o godzinie 17.00, na otwarcie wystaw: „Moc sztuki” oraz „Przepraszam, czy tu biją? Polski plakat filmowy lat 70. i 80. Ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie”.
Moc sztuki Nabytki 2013, 2014 Kolekcja Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych
Towarzystwo Olsztyńskiej „Zachęty” w 2013 i 2014 roku uzupełniło i rozwinęło rozpoczęty w 2005 roku proces tworzenia zbioru polskiej sztuki współczesnej. Na wystawie pokazane zostaną rysunki, obiekty, fotografie, realizacje filmowe oraz rzeźba i instalacja. Kolekcja powstaje dzięki dotacjom ze środków publicznych: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Olsztyna.
Kurator wystawy: Grażyna Prusińska, Małgorzata Jackiewicz-Garniec
Przepraszam, czy tu biją? Polski plakat filmowy. Lata 70. i 80.Polski plakat filmowy formą i użyciem języka plastycznego odbiegał od komercyjnego, reklamowego afisza. Cechowała go lapidarność, dążenie do użycia jak najtrafniejszego znaku plastycznego, który odda treść i nastrój filmu. Język, jakim posługiwał się wówczas plakat, był bogaty: awangardowa typografia, łączenie stylów i środków, fotomontaż, rysunek, malarstwo.
Widziałam niemal wszystkie filmy, do których powstały prezentowane plakaty i jestem pod wrażeniem języka obrazu, jaki wybrali jego autorzy: Andrzej Pągowski, Rafał Olbiński, Franciszek Starowieyski, Roman Cieślewicz, Waldemar Świerzy. To dzieła wybitne, potwierdzające istnienie wyjątkowego zjawiska, jakim jest, a właściwie była polska szkoła plakatu. Ale też kino tamtego czasu było wybitne; tworzyli je m. in. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Kutz.
Pokazujemy kilka wersji plakatów różnych autorów do filmu „Człowiek z żelaza” i „Człowiek z marmuru”, a także do ważnych dla dzisiejszego pokolenia 50-latków filmów tzw. kina moralnego niepokoju. Większość tych obrazów można było obejrzeć w kinie Awangarda na Rynku Starego Miasta. Plakaty prezentowane na wystawie przekazał do zbiorów Muzeum pan Konrad Lenkiewicz, który właśnie w Awangardzie pokazywał, czym jest kino.
Kurator wystawy: Grażyna Prusińska
Z D J Ę C I A