W Zespole Szkół w Rogóżu odbyły się dzisiaj (13.11) wyjątkowe obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Do szkoły zawitał bowiem Chleb Pokoju, wypieczony przez Piekarnię Tyrolską z Olsztyna dla uczczenia 25. rocznicy upadku Muru Berlińskiego. Zboże, jakie pozyskano do jego wypieku pochodziło z „pól śmierci” w Berlinie (miejsce oddzielające dawny Berlin Wschodni od Zachodniego) i pola w Suchowoli - miejsca, w którym urodził się ks. Jerzy Popiełuszko, i w którym znajduje się geograficzny środek Europy.
W Zespole Szkół w Rogóżu uformowany został „mur chlebowy”, który następnie został przez uczniów i nauczycieli w symboliczny sposób rozebrany. Pokrojonym chlebem poczęstowani zostali wszyscy uczestnicy wydarzenia.
Obecny na uroczystości wiceprezes Związku Piłsudczyków RP brygadier Józef Zysk otrzymał z rąk dyrektor szkoły w Rogóżu Brygidy Małeć woreczek z zbożem przygotowanym do wypieku Europejskiego Chleba Pokoju. Woreczek otrzyma poczesne miejsce w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Rogóżu, którego Józef Zysk jest właścicielem.
Uroczystość zorganizowana została w ramach szkolnych obchodów Święta Niepodległości dla podkreślenia wkładu Polaków w obalenie komunizmu w Europie. Zespół Szkół w Rogóżu im. Marszałka J. Piłsudskiego, będąc wiodącą placówką szerzącą wartości patriotyczne, został zaproszony od udziału w projekcie, jako jedna z dwóch szkół w Polsce (drugą jest Liceum Ogólnokształcące im. Ks. J. Popiełuszki w Suchowoli).
Organizatorem projektu jest Związek Piłsudczyków RP przy współpracy z Olsztyńską Lożą BCC i Piekarnią Tyrolska.
Z D J Ę C I A