W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie dzisiejszego (9.11) popołudnia odbyły się warsztaty wspólnego malowania oraz spotkanie z przedstawicielami środowisk zaangażowanych w kształtowanie nowoczesnej tożsamości Olsztyna. Były to ostatnie wydarzenia w ramach zorganizowanego przez Teatr „Węgajty” i BWA cyklu „Wielogłos Miejski”, który trwał od minionego czwartku (6.11).
„Wielogłos - sztuka niewykluczania” to hasło programowe tegorocznej Wioski Teatralnej w Węgajtach. Tworzący ją artyści zaproponowali jej przedłużenie w Olsztynie.
- O tej porze roku silniej czujemy związek z miastem i od lat organizujemy działania na styku dwóch przestrzeni: olsztyńskiej i podolsztyńskiej - tłumaczą artyści. - Zaczęło się od ekologiczno-artystycznej akcji „Łączą nas aleje”, potem przyszedł czas na pierwsze edycje „Miasta w drodze”.
Prologiem „Wielogłosu Miejskiego” był pokaz „Ulicy Krokodyli”, który odbył się 23 września bieżącego roku w Domu Mendelsohna. Następnie zaś, 6 listopada, w BWA wystawiono spektakl „Wielogłos” (inscenizacja: Wacław Sobaszek), odbyło się spotkanie z berlińsko-szczecińskim autorem Krzysztofem Niewrzędą i promocja jego najnowszej książki pt. „Zamęt” oraz pokaz dokumentacji performansu „Bystry tłum”. Potem przyszedł czas na spacery po Olsztynie w ramach akcji „Miasto w drodze” i Multimedialną Operę Miejską Echo i narcyzy („Echo und Narzissen”) zespołu Labsa z Dortmundu, którą wystawiono w „Plastyku”. A wszystko to, by pobudzić miasto oraz jego mieszkańców do zmian i nawiązania twórczej współpracy ze środowiskiem artystycznym.
R E K L A M A
Chociaż cykl „Wielogłos Miejski” został już zakończony, to jego „składowe” ujrzą światło dzienne ponownie. Spektakl „Wielogłos” zostanie zaprezentowany w Łodzi na festiwalu teatralnym, organizatorzy zamierzają też dalej rozwijać akcję „Miasto w drodze”, która dorobiła się już stałej rzeszy wielbicieli.