Olsztyńska kultura poniosła dzisiaj (6.11) ogromną stratę. Kilkanaście minut po godzinie 12. w Szpitalu Miejskim w Olsztynie zmarł Aleksander Wołos - jeden z najwybitniejszych i - co ważne - najpopularniejszych olsztyńskich artystów. Jego pasją było pastelowe malarstwo, a wernisaże wystaw Jego prac gromadziły tłumy. Dzisiaj wieczorem w Salach Kopernikowskich artysta miał odebrać zaszczytną Nagrodę Prezydenta Olsztyna w dziedzinie sztuk plastycznych im. Hieronima Skurpskiego. Uroczystość odbędzie się jednak bez udziału Mistrza.
Aleksander Wołos urodził się 12 sierpnia 1934 r. w Hołownie. W latach 1953-1960 studiował na Wydziale Zootechnicznym Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Następnie podjął tam pracę i w 1968 r. uzyskał stopień doktora, a w 1980 r. doktora habilitowanego z zakresu nauk przyrodniczych (biochemia zwierząt). Mieszkał w Olsztynie.
W latach 1959-1968 pracował jako asystent w Katedrze Biochemii Zwierząt Wyższej Szkoły Rolniczej, a następnie Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Po uzyskaniu doktoratu do 1982 r. zajmował na uczelni stanowisko adiunkta. Był również członkiem Rady Instytutu Fizjologii i Biochemii Zwierząt, a także Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Związku Nauczycielstwa Polskiego (społeczny inspektor pracy, przewodniczący Komisji Kulturalno-Oświatowej), NSZZ „Solidarność” (członek Komitetu Redakcyjnego „Solidarność Kortowska”), Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” (sekretarz, prezes Oddziału Olsztyńskiego, członek Zarządu Głównego).
Uprawiał malarstwo, grafikę, rzeźbę oraz rysunek satyryczny. Od 1955 r. jego rysunki ukazywały się w prasie regionalnej („Gazeta Olsztyńska”, „Nasza Wieś”, „Panorama Północy”, „Posłaniec Warmiński”, „Warmia i Mazury”), w tygodnikach ogólnopolskich „Karuzela”, „Polityka”, „Szpilki”, „Wprost”), a także w prasie niemieckiej („Kontraste”, „Eulenspiegel”, „Pardon”) i jugosłowiańskiej („Osten”) oraz wielu wydawnictwach książkowych. Był autorem ponad 100 projektów okładek do książek (głównie podręczników i skryptów). Opublikował cztery zbiorki rysunków satyrycznych oraz trzy albumy malarstwa pastelowego. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Szczególnie na miejsce ekspozycji swoich prac upodobał sobie Galerię Rynek MOK w Olsztynie na Stary Mieście.
Cześć Jego Pamięci!
Z D J Ę C I A