W poniedziałek (3.11) polski rząd przyjął projekt umowy ramowej z samorządem województwa warmińsko-mazurskiego. Ten dokument jest pierwszym krokiem do zawarcia kontraktu regionalnego pomiędzy rządem a władzami województwa - kontraktu który przede wszystkim będzie określał, na co będą mogły być wykorzystane wynegocjowane przez województwo środki unijne. Znaczna ich cześć pójdzie na modernizacje i budowy dróg. W środę (5.11) w olsztyńskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisano pierwszą umowę, której realizacja zostanie sfinansowana z nowego budżetu unijnego. Za tą umową pójdą następne, a ich skutkiem będą kolejne drogowe inwestycje.
- To symboliczne wydarzenie otwierające kolejne inwestycje na drogach województwa warmińsko-mazurskiego - skomentował obecny przy podpisaniu umowy marszałek województwa Jacek Protas.
- W poprzedniej perspektywie finansowej 2007-2013 w województwie wybudowaliśmy lub zmodernizowaliśmy 2 tys. kilometrów dróg. Nowa perspektywa zapowiada się dla nas bardzo dobrze, tym bardziej, że wchodzimy w nią błyskawicznie.Jak poinformował marszałek, w kontrakcie regionalnym dla Warmii i Mazur na lata 2014-2020 znajdą się środki na dokończenie modernizacji drogi ekspresowej S7 na odcinku przebiegającym przez województwo warmińsko-mazurskie. Na ten cel rząd przeznaczy prawie 6 mld złotych.
- Prawie 3 mld złotych przeznaczonych zostanie na rozwiązanie problemów komunikacyjnych Olsztyna - powiedział marszałek.
- 1,5 mld złotych kosztować będzie południowa obwodnica Olsztyna, 425 mln złotych przeznaczonych zostanie na budowę drogi ekspresowej S51 z Olsztynka do Olsztyna, a 900 mln złotych planuje się wydać z programu Polska Wschodnia na skomunikowanie miasta Olsztyna z jego południową obwodnicą.
Ponadto na liście podstawowej inwestycji drogowych, które w nowej perspektywie mają pewne finansowanie znalazły się przygotowane od strony dokumentacyjnej: droga ekspresowa S51 „Via Baltica” przebiegająca przez wschodnią część województwa, odcinek drogi krajowej nr 16 pomiędzy Borkami Wielkimi i Mrągowem oraz obwodnica Lubawy.
- To są przedsięwzięcia, które znalazły się na liście podstawowej, ale udało się też wynegocjować kilka przedsięwzięć na liście rezerwowej: obwodnica Dobrego Miasta, droga nr 53 na odcinku Leleszki-Jęcznik oraz dalszy odcinek drogi krajowej nr 16 z Mrągowa do Ełku - powiedział Jacek Protas. -
Tutaj trzeba się postarać, żeby jak najszybciej powstała dokumentacja.Marszałek liczy, że w tej perspektywie finansowej uda się wybudować bądź zmodernizować na terenie województwa 370-380 kilometrów dróg krajowych i wojewódzkich. Do tego dojdą jeszcze kilometry dróg zmodernizowanych w ramach tzw. schetynówek i własne inwestycje samorządów powiatowych i gminnych.
- Będzie się działo na drogach Warmii i Mazur - podsumował marszałek Protas swoje informacje.
- Dyrektorowi GDDKiA w Olsztynie pracy nie zabraknie.Uzupełnieniem informacji przekazanych przez marszałka Protasa, była informacja Mirosława Nicewicza, dyrektora GDDKiA w Olsztynie, o zaawansowaniu prac nad inwestycjami na drogach krajowych w województwie. Oprócz podpisanej w środę umowy na budowę odcinka drogi S7 pomiędzy Ostródą i Miłomłynem, jeszcze w tym roku planowane jest podpisanie umów na:
» obwodnicę Ostródy w ciągu drogi S7 i DK 16 o długości prawie 18 kilometrów,
» odcinek drogi ekspresowej S51 pomiędzy Olsztynkiem i Olsztynem o długości nieco ponad 13 km,
» dwa prawie 23 kilometrowe odcinki realizacyjne drogi S7 pomiędzy Nidzicą i Napierkami,
» dwa odcinki realizacyjne drogi S7 pomiędzy Ostródą a Olsztynkiem o długości nieco ponad 20 km.
W związku z budową południowej obwodnicy Olsztyna zostały wysłane zaproszenia do potencjalnych wykonawców do złożenia ofert udziału w przetargu z terminem zgłaszania się oferentów do 12 grudnia; rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na przełom kwietnia i maja 2015 roku.
Łączna wartość realizowanych do 2020 roku przez GDDKiA w Olsztynie inwestycji drogowych to około 5 mld złotych. Możliwe, że ta kwota wzrośnie, jeżeli uda się przygotować dokumentację na inwestycje rezerwowe, o których mówił wcześniej marszałek Protas. Jak zapewnił dyrektor Nicewicz - dokumentacja ta jest w przygotowaniu.
Środowe wydarzenie związane z podpisaniem umowy w GDDKiA w Olsztynie, było też okazją dla dziennikarzy do zadawania marszałkowi Protasowi i dyrektorowi Nicewiczowi pytań związanych z inwestycjami drogowymi w województwie. Pytania i odpowiedzi (podobnie jak pozostałe fragmenty wydarzenia) zarejestrowaliśmy kamerą wideo. Zachęcamy do obejrzenia filmów, bo można znaleźć tam odpowiedzi na wiele ważnych dla rozwiązania problemów komunikacyjnych Warmii i Mazur pytań, jak chociażby odpowiedź na pytanie o stan obecny i przyszłość północnej obwodnicy Olsztyna.
Z D J Ę C I A
F I L M Y