Jak co roku jesienią, uczniowie Gimnazjum nr 5 odwiedzili Warszawę. Ponieważ wyjazd wypadł przed świętem Wszystkich Świętych - gimnazjaliści odwiedzili cmentarz na Powązkach. Organizatorem wycieczki była Barbara Trawińska - nauczyciel historii i WOS. Do pomocy w przeprowadzeniu przedsięwzięcia zaproszeni zostali nauczyciele: Ewa Marciszewska (historia i WOS) i Lech Wąsowski (wychowanie fizyczne). Uczestnikami wycieczki szkoleniowej byli wybrani uczniowie klas I i II.
Z Olsztyna wyjechaliśmy o godzinie szóstej i z tego powodu część osób była nieco niewyspana. Do Warszawy jednak dojechaliśmy w dobrych nastrojach i pełni zapału do zrealizowania bogatego programu.
Pierwszym punktem był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Tu odwiedziliśmy groby zmarłych, którzy już przeszli do historii. Byli to znani politycy np.: Bogusław Geremek i Wojciech Jaruzelski, aktorzy: Adam Hanuszkiewicz, Jan Machulski i Wojciech Siemion. Zobaczyliśmy pomnik poległych żołnierzy Polski Walczącej oraz zapaliliśmy znicze na grobach Powstańców Warszawskich: „Alka” i „Rudego”. Odwiedziliśmy też groby znanych polskich sportowców i olimpijczyków: Elwiry Seroczyńskiej i Kamili Skolimowskiej. Byliśmy też u wybitnego kardiologa Zbigniewa Religi. Oczywiście nie mogliśmy pominąć pomnika i grobów osób, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem.
Potem przejechaliśmy pod cmentarz cywilny na Powązkach i tu też odwiedziliśmy groby wielu znanych postaci: artystów, piosenkarzy, pisarzy i poetów (Czesław Niemen, Leopold Staff, Władysław Reymont i wielu wielu innych). Niewielu z nas zdawało sobie sprawę z liczby ważnych dla historii, sztuki, literatury i sportu osobistości, których już z nami nie ma, a o których ciągle słyszymy w codziennym życiu. Bardzo ładnie oddaje tę sytuację sentencja znajdująca się przed jednym z wejść „Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie”. Właśnie te kamienie opowiedziały nam bardzo dużo na tej lekcji historii i pewnie długo jej nie zapomnimy.
Kolejną lekcję, tym razem z WOS, odbyliśmy w Parlamencie. Odwiedziliśmy izbę Sejmu i Senatu. Dowiedzieliśmy się jak przebiega droga legislacyjna uchwalanych ustaw. Widzieliśmy historyczne laski marszałkowskie i mogliśmy pochodzić po korytarzach, po których przechadzają się najważniejsze osoby w państwie. Kilka z nich udało nam się zobaczyć.
Po miejscach związanych z historią i sprawowaniem władzy zmieniliśmy klimat i udaliśmy pod Pałac Kultury i Dworzec Centralny. Tu młodzież miała czas wolny w galerii Złote Tarasy. To całkiem inna, nowoczesna architektura. Cały czas dopisywała nam niezwykle ciepła i słoneczna jak na tę porę roku pogoda.
Do Olsztyna dotarliśmy o godzinie dwudziestej i nieco strudzeni udaliśmy się na spoczynek, aby kolejnego dnia pełni wrażeń spotkać się w szkole.
Z D J Ę C I A